Batole přes rok bojovalo s rakovinou ve 4. stadiu. Po náročné léčbě rodičům konečně svitla naděje

Když se rodiče dozvěděli zdrcující diagnózu, která se nejčastěji objevuje u malých dětí, bylo jejich dceři 5 měsíců. Byla v tom nejrizikovějším období, kdy se neuroblastom může objevit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každou rodinu zdrtí, když si některý z jejích členů od lékařů vyslechne krutou diagnózu. O to horší je to v případě, kdy rakovinou onemocní dítě. U kojenců a malých dětí se nejčastěji vyskytuje neuroblastom. Primárně se u většiny malých pacientů léčí chemoterapií, aby se nádor před operací zmenšil a po výkonu se následně zničily zbývající nádorové buňky. Šance na úspěch jsou padesátiprocentní. Pokud však neuroblastom dosáhne 4. stadia, lečí se velmi obtížně.

Nejhorší rok a půl života rodiny

Rodičům Molly Hugesové oznámili lékaři, že má neuroblastom ve 4. stadiu, když bylo holčičce pouhých pět měsíců. Jde o vzácný typ rakoviny, který se obvykle vyskytuje v nadledvinách a může se šířit do jiných částí těla. To se stalo i Molly. „Nebyli jsme na to připravení. Neměli jsme tušení, že by mohla mít dokonce rakovinu. Na CT vyšetření jí našli v břiše velký nádor,“ vzpomíná na nejhorší den svého života matka batolete Chelsea.

Zdrcující diagnóza převrátila život celé rodiny naruby. Vše se podřídilo vyčerpávajícímu boji se zákeřným nepřítelem. Holčička musela podstoupit kompletní léčebný plán, který zahrnoval i drastickou chemoterapii. Během 15 měsíců Molly strávila celkem 130 dní v nemocnici. „Podstoupila operaci, pět kol chemoterapie, dvakrát jí transplantovali kmenové buňky, 12 dní ji ozařovali a prošla 6 koly imunoterapie. Byl to nejhorší rok a půl našeho života,“ popisuje matka.

Dlouho matka malou dcerku objímala

Následkem náročných léčebných metod holčička částečně přišla o sluch a musí nosit naslouchátka. „Jsme vděční, že celou léčbu zvládla. Bylo to těžké, protože byla opravdu hodně nemocná a léčba je pro dětské tělíčko tak drsná,“ říká Chelsea. Po pěti mučivých kolech chemoterapie rodiče konečně od lékařů slyšeli zprávu, na niž čekali. „Když jsem položila sluchátko, padla jsem na kolena a strašně dlouho jsem Molly objímala,“ vypráví šťastná matka.

Zveřejnil(a) Chelsea Hughes dne Středa 12. prosince 2018

Rodiče malé bojovnice, která si vytrpěla víc než většina lidí za celý život, se dozvěděli, že léčba byla úspěšná a je v remisi. Lékařům se podařilo příznaky a projevy nemoci potlačit. „Byl to náš nejšťastnější den. Skeny byly čisté a neukázaly žádné známky nemoci. V jejím malém tělíčku nezůstala žádná aktivní rakovina,“ podělila se Chelsea o radostnou novinku na sociálních sítích. Konečně si tak skoro dvouletá Molly, která většinu svého života strávila bojem s nemocí, může užívat a hrát jako ostatní děti.

O vyléčení se zatím mluvit nedá

Někdy se ale může stát, že po čase se rakovina vrátí. Že ještě není úplně vyhráno, si rodiče uvědomují. Holčička nadále bude pod bedlivým lékařským dohledem. Dva roky musí užívat zkušební lék, který by měl pomoct zabránit opětovnému objevení příznaků nemoci. „Neuroblastom má vysoké riziko recidivy. Spousta lidí sice říká, že je bez rakoviny, ale tak to není, jsou v remisi,“ dodává matka holčičky. Podle odborníků se dá mluvit o vyléčení až po pěti letech.

Co říkáte na boj holčičky se zákeřnou nemocí?

Zdroj: Wsls10
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články