Kvůli barvosleposti byl 12letý žák celý život vyloučený z kolektivu. Jeho učitel se na to nemohl dívat a rozhodl se zakročit

Teprve 12letému chlapci s vrozenou oční vadou změnily život speciální brýle, které mu propůjčil učitel. Díky nim uviděl svět poprvé takový, jaký je.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vzhledem k vědeckým i technologickým pokrokům je možné nově (vy)léčit řadu nemocí a eliminovat tělesné nedostatky. Jedním z nich je i daltonismus neboli barvoslepost. Poruchou barvocitu trpí téměř 5 % světové populace, respektive kolem 350 milionů lidí. Nejčastěji nejsou schopni vnímat červenou, zelenou či modrou barvu. Daltonismem trpí i Jonathan Jones, který díky laskavosti svého učitele poprvé v životě uviděl barvy takové, jaké jsou.

Barvoslepost mu ztěžovala běžný život

Ačkoliv by dle údajů společnosti EnChroma měl každý z vás znát kolem 25 lidí s poruchou barvocitu, jen těžko si dokážete představit, čím si dennodenně procházejí. Jonathan Jones ze státu Minnesota (Spojené státy americké) musí žít s úplnou barvoslepostí, tedy jako jeden z mála vidí pouze odstíny šedi. Každý den kvůli tomu byl častokrát odkázán na pomoc druhých – ve škole mu spolužáci museli radit, jaká část textu je psána černě, a která červeně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neschopnost vidět svět tak, jak skutečně vypadá, Jonathana vylučovala z kolektivu a zabraňovala mu zapojovat se do různých her a aktivit. Naštěstí pro chlapce v jeho škole působil učitel s úplně stejnou vadou. Shodou okolností dostal tento pedagog k Vánocům speciální brýle EnChroma, které mu umožnily vidět barvy tak, jak je vnímá zdravý člověk. Neváhal ani minutu a zkontaktoval chlapcovi rodiče. Jonathanovi připravili překvapení, jež mu navždy změnilo život.

Po nasazení brýlí na něj „barvy zaútočily“

Učitel se s rodiči domluvil na zapůjčení svých brýlí Jonathanovi. Ti o této pomůcce slyšeli poprvé, a proto se rozhodli být ve třídě přítomní. Na hodině biologie, během výkladu o barvosleposti, přistoupil pedagog k chlapci a brýle mu předal. Jonathan si je okamžitě nasadil a po tváři se mu rozlil široký úsměv. Nejprve vypadal pobaveně a zvědavě se rozhlížel, záhy jej však přemohly emoce a začal plakat. K opětovnému nasazení brýlí chlapce musel vybídnout vyučující.

Video, které zachycuje chlapcovu prvotní reakci, natočil jeho starší bratr Benjamin a následně videozáznam sdílel na svém Twitterovém účtu, kde ho zhlédlo více než 9 milionů lidí. Upřímná reakce 12letého chlapce rodiče hluboce zasáhla, a proto se rozhodli Jonathanovi tyto brýle opatřit. Jelikož jsou ale drahé (kolem 6 000–⁠12 000 korun), požádali o pomoc s financováním veřejnost. Ve sbírce se vybralo v přepočtu více než 660 000 korun.

Manželé Jonesovi se proto rozhodli, že za zbytek vybrané částky nakoupí brýle pro další děti s poruchou barvocitu. Společnost EnChroma, která brýle vyrábí, jejich gesto ocenila a rozhodla se ke každým brýlím zakoupeným z vybraných peněz dodat ještě jedny zcela zdarma.  

Jaká událost ve vašem životě vás nejvíce dojala?

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články