Astronaut NASA strávil 178 dní ve vesmíru. Když viděl Zemi z dálky, uvědomil si, že žijeme ve lži

Když kosmonauti poprvé spatří naši planetu z mezinárodní vesmírné stanice, která Zemi obíhá ve výšce asi 400 kilometrů, jsou opojeni tím, jak je krásná. Ale to není vše.

Silueta člověka u zeměkoule i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Málokomu se poštěstí, že může spatřit Zemi z jiné perspektivy. Bývalý astronaut NASA dvaašedesátiletý Ron Garan patří mezi hrstku vyvolených, kterým se to podařilo. Během své slavné kariéry strávil ve vesmíru 178 dní a pohled na naši planetu ho nepřestával fascinovat. Nedávno ale přiznal, že prožil i jakési vystřízlivění. Země je podle něj křehčí, než se domníval, a společnost si tento fakt dostatečně neuvědomuje.

Astronaut si uvědomil, jak je Země křehká

Lidé podle astronauta v důchodu věnují příliš mnoho času a pozornosti nesprávným věcem. Až pohled na Zemi z vesmíru ho přiměl se nad tím zamyslet. Když jsem se díval z okna mezinárodní vesmírné stanice, viděl jsem paprskovité záblesky blesků, viděl jsem tančící záclony polárních září, které se zdály být tak blízko, že člověk měl skoro pocit, že se jich může dotknout,“ cituje Garana deník Mirror.

Vesmír okolo Země iZdroj fotografie: Depositphotos

Opojení z nádherné modré planety vystřídaly obavy. „Také jsem viděl neuvěřitelnou řídkost atmosféry naší planety. V tu chvíli jsem si střízlivě uvědomil, že právě tato papírově tenká vrstva udržuje při životě vše živé na naší planetě,“ vysvětlil Garan s tím, že lidstvo bude muset přehodnotit své priority. Země prý musí být na prvním místě a teprve pak má na řadu přijít ekonomika. Momentálně je to opačně.

Jak vás vesmír varuje před nebezpečím? Znamení může přijít ve formě déjà vu i rozbité elektroniky

Pohled na naši planetu herce rozesmutnil

Ekonomické aktivity sice zlepšují kvalitu života, ale jsou zároveň katastrofální pro planetu, která celý tento život udržuje. „Díval jsem se z vesmíru na biosféru plnou života. Neviděl jsem ekonomiku. Ale protože naše systémy vytvořené člověkem považují vše, včetně systémů podpory života na naší planetě, za podřízené globální ekonomice, je z vesmíru zřejmé, že žijeme ve lži,“ dodal bývalý astronaut NASA.

Kvůli přívalovým dešťům se hromadí obří žížaly metrové délky. Vynořují se z podzemí jako vetřelci z jiné planety

Podobný zážitek měl i představitel kapitána Kirka ze Star Treku. Herci Williamu Shatnerovi se podařilo v devadesáti letech cestovat do vesmíru. Při pohledu na naši planetu ho však přepadl smutek. Kontrast mezi drsným chladem vesmíru a hřejivou péčí Země byl zdrcující. Cítil jsem obrovský smutek,“ svěřil se herec webu Variety s tím, že je pro něj nepochopitelné, jak můžeme pokračovat v každodenním ničení planety a dopustit, že vymírají zvířata i rostliny, které se formovaly pět miliard let.

Jak se podle vás chováme k planetě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články