5 principů šťastného života podle japonské filozofie Ikigai. Dostat harmonii do svého života není tak složité, jak se zdá

Objevte japonský směr Ikigai a přivolejte si do svého života štěstí a blahobyt. Stačí následovat 5 základních principů.

babička a vnoučata i Zdroj fotografie: iStock
                   

Studium cesty ke štěstí podle různých národů je dnes mimořádně populární. Japonský neurovědec a spisovatel Ken Mogi vydal knihu o filozofickém směru Ikigai neboli japonské cestě ke štěstí. Výraz lze do češtiny přeložit jako „smysl života”, ale sám autor ho lidem vysvětluje jednoduše. Ikigai je prostě to, díky čemu se vám ráno chce vstávat z postele.

Vše je skryto v běžných věcech

Směr Ikigai se stal natolik populárním, protože tkví v detailech. Je to svěžest časného rána, šálek výborné kávy, silná polévka, ale také smích a radost, kterou zažíváte s rodinou a přáteli. Podle studie univerzity ze severního Japonska jsou lidé praktikující Ikigai šťastnější, úspěšnější a žijí déle. Celý směr se odráží v 5 základních principech.

1) Začněte v malém

Ken v knize zmiňuje příběh mladého kuchaře Jiro Ono. Pocházel z chudé rodiny a když zakládal svůj první sushi bar, dal si za cíl vytvořit nejlepší sushi restauraci na světě. Postupně celý bar vylepšoval a po mnoha letech bylo jeho úsilí odměněno michelinskou hvězdou. Vše je o malých změnách, které v životě podniknete. Vstávání o pár minut dříve, procházka o pár metrů delší. Zkuste začít měnit maličkosti a uvidíte, jak velký to může mít efekt.

2) Osvoboďte se

Všichni vnímáme, s jakou lehkostí a bezstarostností žijí malé děti okolo nás. Nejsou svazovány společenskými konvencemi a vždy řeknou to, co si myslí. Nebojte se probudit své vnitřní dítě a o pár let omládnout. Naučíte se být spontánnější, odvážnější a v konečném důsledku budete mnohem šťastnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Najděte harmonii

Ikigai je v japonské kultuře těsně provázáno s harmonií mezi lidmi kolem vás. Osobní ambice vždy stojí až na druhém místě, protože pokud plněním svých cílů někomu ubližujete, nemůžete být nikdy skutečně šťastní. Ke svým snům musíte přistupovat s ohledem na své blízké, ale také na okolní přírodu. Buďte jednoduše ohleduplní ke všemu kolem vás.

4) Radujte se z maličkostí

Mnoho lidí v Japonsku začíná svůj den snídaní, kterou zapijí kvalitním zeleným čajem. Poté si dají drobnou sladkost, třeba kousek čokolády. Ukazuje se, že štěstí není jen o velkých nebo materiálních věcech. Skrývá se v každodenních maličkostech, jež mnohdy přehlížíme. Jde o slunečná letní rána, večerní projížďky na kole, barevné listí na stromech či první sněhové vločky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Žijte tady a teď

Pusťte si hudbu a zpívejte, aniž byste se styděli, kdo vás uslyší. Tancujte, jako kdyby se na vás nikdo nekoukal. Malujte obrázky, i když se na ně nikdo nepodívá. Pište básně, i kdyby si je nikdo neměl přečíst. Vnitřní spokojenost a radost je daleko přednější než názory ostatních lidí. Netrapte se proto tím, co se stalo v minulosti, protože to jen těžko ovlivníte.

Co považujete za smysl svého života?

Zdroj: EntreGurus
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články