Ivana se 25 let starala o svého manžela jako nějaká služka. Ten jí za to teď musí zaplatit 4,6 milionu korun

Soud ve španělském městě Vélez–Málaga, který nedávno zasedl, nařídil bývalému manželovi zaplatit poškozené manželce rekordní finanční odškodnění.

i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Podle rozsudku musí bývalý manžel, jehož identita zůstala veřejnosti skryta, zaplatit své manželce Ivaně Moral 215 000 dolarů (asi 4,6 milionu Kč) jako finanční kompenzaci za to, že manželka pracovala 25 let bezplatně v jejich společné domácnosti. To ovšem není vše. Finanční odškodnění v podobě pravidelných měsíčních dávek bude náležet jí a také jejím dvěma dcerám.

Soud rozhodl v její prospěch

Soudkyně vypočítala částku na základě roční minimální mzdy, kterou by Ivana Moral dostávala za celých 25 let, pokud by v té době pracovala. Kromě toho bude Ivana Moral dostávat pravidelný měsíční příspěvek ve výši 527 dolarů (více něž 11 tisíc Kč). Svým dcerám (20 a 14 let) bude bývalý manžel vyplácet 422 dolarů (asi 9 tisíc Kč) za jednu a 533 dolarů (více než 11 tisíc Kč) za druhou. Ivana uvedla, že je s verdiktem soudu spokojená, protože kompenzuje ztrátu její a jejích dcer, kterou utrpěly. Rozvod se tak bývalému manželovi šeredně vymstil.

Manželství s úspěšným podnikatelem bylo uzavřeno v roce 1995. Jak však sama Ivana Moral uvádí, příliš šťastné pro ni nebylo. Její manžel se v průběhu let soustředil pouze na svoji osobu a svůj prospěch. Vybudoval úspěšnou prosperující firmu, v rámci které založil posilovnu. Jeho majetek, který se mu za ta léta podařilo nashromáždit, odhadl soud na 6,4 milionu dolaru (více než 138 milionů Kč). Mohl si dovolit pořídit si několik luxusních vozidel nebo třeba vybudovat farmu na výrobu olivového oleje. Jeho manželka a dcery ovšem přicházely zkrátka.

advokát dokumenty iZdroj fotografie: Pixabay

On budoval kariéru, ona uklízela

Ivana Moral totiž byla v průběhu manželství prakticky odříznuta od všech finančních zdrojů, protože vše bylo psané na manželovo jméno. Ivana plně podporovala manžela, aby se mohl v podnikání realizovat. Poskytovala mu perfektní domácí zázemí – vařila, uklízela, starala se o děti. Zastupovala ho v rodinném životě, řídila celý chod domácnosti, fungovala jako matka a otec v jednom. Při tom všem zapomněla na sebe. „Byla jeho stínem, pracovala za ním, aby se mohl profesně zvednout a stát se někým,“ uvedla Marta Fuentes, právnička zastupující Ivanu Moral.

Když se manželé v roce 2020 rozvedli, díky nevýhodnému majetkovému vyrovnání, které Ivana před svatbou podepsala, skončila prakticky bez všech finančních prostředků. „Mně a mým dcerám po všech těch letech, kdy jsem do rodiny vkládala všechen svůj čas, energii a lásku, nezbylo nic.“ Tento soudní proces zaujal světová média. Ivana jeho medializaci využila k tomu, aby povzbudila ostatní ženy v boji v rozvodovém řízení.  

domácí práce iZdroj fotografie: Pixabay

Starost o domácnost jako duševní zátěž

V souvislosti s vytížením žen v domácnostech se v posledních letech mluví o fenoménu „duševní zátěže“. Jedná se o spojení kognitivní a emocionální „práce“. „Kognitivní aspekt mentální zátěže zahrnuje plánování a organizování potřebné k podpoře hladkého fungování rodin. Tento typ práce sahá od organizování rande až po plánování večeře,“ definují sociologové Liz Dean, Brendan Churchill a Leah Ruppanner ve zveřejněném článku v periodiku The Conversation.

Podle vědců se právě tato kognitivní práce stává zátěží v okamžiku, zahrnuje-li v sobě emocionální prvek, jakými jsou starosti nebo stres. Postihuje především ženy, které se plně podílejí na chodu domácnosti, a to mnohdy samy bez pomoci a většinou ve chvílích, kdy nevykonávají svoje běžné zaměstnání. Jak z matek a manželek sejmout toto břemeno a v každodenních starostech jim ulevit, je otázka směřovaná zejména na současnou společnost a vládnoucí strany konkrétních zemí.

Pokládáte finanční kompenzaci v případu za dostatečnou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství