Bývalá řádová sestra odhalila, co se děje za zdmi klášterů a čemu musí jeptišky čelit. V izolovaném mikrosvětě prý nemají svobodu a výjimkou není ani násilí a šikana.
Jako jeptiška Nazaria žila v klášteře dlouhých 18 let a myslela si, že tam zůstane až do své smrti. Jenže pak si uvědomila, že nechce jen nečinně přihlížet tomu, co se za klášterními zdmi odehrává. Přestože vystoupit z řeholního řádu není snadný proces, udělala to. Nově začala vést obyčejný život jako Iza a angažovat se v polském Centru pomoci pro jeptišky, které se stejně jako ona setkaly s násilím, nespravedlností a manipulací.
Konečně můžu jíst, co chci, a jít, kam chci
Přestože církev Iza neopustila a víra je pro ni stále důležitá, rozhodla se odvážně promluvit o tom, co se za zavřenými dveřmi klášterů děje. Řeholní řády berou těm, kteří do nich vstoupí, svobodu. „Ten život je uzavřený. Chci jít za novým a jsem s tím velmi spokojená. Moji přátelé se smějí, že mám radost z každodenních činností. Můžu si dát k snídani, co chci, jít, kam chci. Nedávno jsem si koupila náramek jako symbol tohoto nového života, protože jsem prostě chtěla,“ uvedla Iza na sociálních sítích.
Rozhodla se také pomoci ženám, které zažily fyzické, psychické nebo sexuální násilí v klášterech. Spoluzaložila organizaci, která sestry podporuje. Až po odchodu z řádu si totiž Iza uvědomila, jak velkou nesvobodu zažívala. „Slyšela jsem od jedné z jeptišek, jak říká, že v řeholním řádu se ve svobodě rozhodujeme, že budeme zbaveni svobody. Ale tak to přece není! Jenže sestra představená na to přikývla a řekla, jaká to moudrá úvaha,“ popisuje bývalá jeptiška.
Zakazují jeptiškám návštěvu lékaře
Přestože Iza přiznává, že samotné jeptišky by s ní pravděpodobně nesouhlasily, jsou podle ní hrubě zneužívány. „Nikdo nevidí, že jsme v situaci, kdy agresory jsou velmi často samotní představení. Jsou to ti, kteří například zakazují sestrám terapii, návštěvu lékaře, zpověď u konkrétního kněze,“ vysvětluje Iza s tím, že problém nevidí v jednotlivcích, nýbrž v celém systému založeném na manipulaci.
Nesvoboda jeptišek v klášterech podle Izy pramení z toho, že je jim vštěpováno přijmout každé rozhodnutí představených. „Myslím, že pramení ze špatného chápání slibu poslušnosti a celého tohoto životního stylu. To, co se děje, je manipulace,“ rozčiluje se bývalá jeptiška. Zároveň doufá, že chování představených není vypočítavé. Podle toho, kolik sester se už obrátilo na Centrum pomoci, jde podle Izy o rozšířený fenomén.
Jde o výsledek odlidšťování systému
Na Centrum pomoci se obrací spousta jeptišek v nouzi, které odcházejí z kongregací nebo se potřebují vyrovnat s těžkými zážitky. Vyjma nesvobody je to prý i fyzické násilí, šikana a zneužívání nadřízenými. Církev podle Izy nereaguje na problémy, kterým čelí. „Nikdo nevidí, jak nelidská jsou pravidla, podle kterých jeptišky žijí. Jak by mohl Bůh chtít, aby se sestry k sobě chovaly nelidsky! Představené rozhodují s přesvědčením, že dělají to nejlepší, co mohou, ale nevidí potřeby sester. To je výsledek dlouholetého odlidšťování systému,“ dodala Iza.