Video: 126 tanečníků na vozíčku se stalo lidským kaleidoskopem. Choreografii nacvičili za týden

Taneční styl, při kterém paže vytvářejí nejrůznější geometrické obrazce, je velmi efektní. Když se přidá podmanivá muzika, můžete si být jisti, že půjde o fenomenální zážitek.

Ruce vozíčkáře i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Působivé taneční vystoupení, které bylo poprvé uvedeno na závěrečném ceremoniálu paralympijských her v Tokiu, vám doslova vezme dech. Je neuvěřitelné, že efektní a složité choreografické dílo vzniklo během pouhého týdne. Podílelo se na něm dohromady 128 profesionálních i amatérských tanečníků. Z nich 126 bylo usazeno na invalidních vozících a předvedli takzvaný ruční balet. Část z nich je skutečně handicapovaná.

Tančí i chlapec s bionickou rukou

Francouzský tanečník a choreograf Sadeck Waff, proslulý svým geometrickým tanečním stylem, vytvořil skutečně ohromující představení, které tokijské hry završilo a současně otevře ty následující, jež se uskuteční v roce 2024 v Paříži. Fenomenální hudbu složil francouzský písničkář Yoann Lemoine a bezchybně ji zahrál Orchester National de France. Tanečníci zkoušeli každý den čtyři hodiny.

Během intenzivních zkoušek prý byla vidět fyzická i psychická proměna, kterou procházejí. Mezi tanečníky jsou totiž také lidé, kteří se v civilním životě musí potýkat s postižením. V klipu tančí rukama devět vozíčkářů, deset neslyšících a úvod obstarává patnáctiletý chlapec Oxandre Pecku, který má bionickou paži, která je sestavena z více než 100 komponentů. Dostal ji jako první Francouz, když mu bylo 12 let.

Je to víc než obyčejná show

V klipu je oblečený do bílých šatů a tmavě šedá paže, kterou pohybuje do rytmu, ještě víc zdůrazňuje kontrast. Když sólo skončí a kamera odhalí celé jeviště, představení nabere na obrátkách. Černě oblečení vozíčkáři rozestavění v pravidelných řadách pečlivě dodržují choreografii. Před nimi tančí v bílém Sadeck Waff, který dokonale doplňuje celý koncept. Umělci na vozíku synchronizovaně pohybují rukama a vytvářejí různé tvary, znaky a obrazce.

Zveřejnil(a) Sadeck dne Neděle 14. listopadu 2021

Je neuvěřitelné, že jim nacvičení efektního čísla trvalo jenom týden. Dojem, který tanečníci zanechávají, je opravdu fenomenální. Dramatická hudba ho ještě víc umocňuje. Speciální vztah k němu má i Sadeck Waff, který ho označuje za své nejoblíbenější. „Je nejlepší ze všech, které jsem dělal, protože tohle není jen show, je to něco víc. Propojení lidí, kteří se předtím neznali, lidí s postižením, kteří si mysleli, že je nemožné, aby vše zvládli,“ říká choreograf.

Jde o poctu paralympijským hodnotám

Na konci vynikající choreografie skupina vytvoří ze svých rukou nápis Paříž 2024. Tedy dějiště konání příštích olympijských a paralympijských her. Zahajovací ceremoniál, jehož součástí tato show bude, se podle organizátorů neodehraje na stadionu, jak bývá zvykem, ale pod širým nebem. Mělo by to být v centru francouzské metropole na bulváru Champs-Elysées a na náměstí Place de la Concorde.

Na paralympiádě soutěží handicapovaní s různým tělesným, intelektuální a zrakovým postižením. Sport na takové úrovni není jen o výsledcích, ale dostává další rozměr. Představení pod vedením Sadecka Waffa je poctou paralympijským hodnotám. Zdraví i handicapovaní lidé se pohybují společně v harmonii a bez bariér. Podají takový výkon, nad kterým budete žasnout.

Co říkáte na číslo, které vozíčkáři zvládli za týden?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články