Inteligentní lidé mají 10 návyků: Překvapí vás, že neradi vstávají, nadávají, jsou nepořádní a líní?

Pravděpodobně nikdo neočekává, že měřítkem inteligence může být zásoba nadávek. Ale i (ne)pořádek na stole a mnoho dalšího vypoví o chytrosti člověka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chytří lidé nutně nemusí mít vysoké IQ. Vždyť svět se dokola přesvědčuje o tom, jak spousta inteligentních lidí dělá hloupé věci. A naopak lidé, kteří by v testech měření inteligence nejspíše pohořeli, mohou překvapit bystrým úsudkem při využití prostého selského rozumu. Podle nejrůznějších studií mají ale chytří lidé určité návyky, podle kterých je lze rozpoznat.

1. Dokonale zvládají vztek

Každý den se na člověka hrne spousta problémů. Zaspí, pohádá se s partnerem, uvízne v dopravní zácpě nebo se po něm „povozí“ šéf. Chytří lidé se v těchto stresových situacích chovají většinou klidně. Žádná agrese, házení talířů nebo kopání do nábytku. Hněv ale i další emoce jsou lidé s vyšším IQ schopni dokonale zvládat. Když tedy narazíte na „rapla“, v drtivé většině nepůjde o někoho inteligentního. Nemluvě o psychopatech nebo sociopatech, ale to už je jiná kapitola.

2. Nechovají se nadřazeně

Lidé s nízkým inteligenčním kvocientem se velmi často domnívají, že jsou lepší než ostatní. Oproti tomu chytřejší lidé jsou mnohem méně homofobní, rasističtí a nemají tendenci škatulkovat zbytek populace. Znají totiž svou vlastní hodnotu a nepotřebují se srovnávat s jinými lidmi. Nejnovější výzkumy ukazují, že právě ti nejinteligentnější lidé jsou často vstřícní a rádi se nezištně podělí o své znalosti.

3. Chápou pocity druhých

Statistické studie ukazují, že lidé s nižším IQ často vykazují sobecké chování. Nedokážou se totiž vcítit do situace druhého člověka. S vyšší inteligencí roste i empatie neboli schopnost naslouchat a porozumět druhým. Podle ředitele studia charitativního finančního plánování na Texaské technické univerzitě Rusella Jamese inteligentní lidé s větší pravděpodobností neomylně rozpoznají potřeby druhého člověka a mnohem ochotněji a nezištněji nabízejí svou pomoc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Přiznají, že se zmýlili

Někoho může překvapit, že chytří lidé mnohem častěji přiznávají své chyby. A nejenže se k pochybením hlásí, ale také se z nich poučí. Každý neúspěch je pro ně lekcí, z níž se snaží si vzít ponaučení do budoucna, a snadněji tak nesou následky svých špatných rozhodnutí. Pravděpodobně znají dílo brazilského spisovatele Paula Coelha, který napsal, že když zopakujete chybu, už to není chyba. Je to rozhodnutí.

5. Chaos a nepořádek je kreativní

Nepořádek na pracovním stole může signalizovat, že jde o pracoviště inteligentního člověka. Chaotické prostředí totiž podle výzkumu vědců z University of Minnesota podporuje kreativní myšlení a inspiruje k lepším výkonům. To ale neznamená, že uživatel puntičkářsky uklizeného stolu s pečlivě srovnanými tužkami podle barev a se sešity nebo publikacemi naskládanými v úhledných komíncích, je hloupější. Jen prostě povzbuzuje konvenčnost a zdrženlivost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Nemají hodně přátel

Zajímavou kapitolou jsou sociální kontakty. Inteligentní lidé si lépe vybírají přátele, díky čemuž jejich vztahy trvají dlouhá léta. Je to proto, že si druhého člověka dokážou vážit a mají z jeho společnosti potěšení. Výjimečně inteligentní lidé většinou ale nemají moc přátel. O to víc jsou ale jejich vazby pevnější a letitější. Carol Graham z Brookings Institution, která se zabývá ekonomikou štěstí, dokonce tvrdí, že inteligentnější lidé mají nižší tendenci trávit čas socializováním se s přáteli, protože ho věnují nějakému dlouhodobějšímu kariérnímu cíli.

7. Slovní zásoba nadávek

Sprosté výrazy má většina lidí spojené spíš s návštěvou putyk nevalné kategorie nebo s fotbalovými stadiony. Překvapivě ale mohou ukazovat na vyšší inteligenci. Na to, že chytří lidé používají vulgarismy častěji, upozornila třeba studie newyorské Marist College. Experti přišli s vysvětlením, že nadávky zvyšují slovní zásobu. Správné používání široké palety slov je známkou zvýšených intelektuálních schopností.

8. Zůstávají déle vzhůru

Pokud chodíte rádi pozdě spát, může to být známkou zvýšené inteligence. Už několik let mezi vědci panuje díky různým průzkumům názor, že inteligentní lidé zůstávají vzhůru déle. A proces usínání je u nich také delší. Podle psychologa Satoshiho Kanazawi z London School Of Economics spolu výše IQ a spánek velice blízce souvisejí. Řekl, že ze studie vyplynulo, že lidé s IQ pod 75 chodí ve všední den spát kolem 23:40 zatímco lidé s IQ nad 125 až v 0:30.

iZdroj fotografie: Depositphotos

9. Chytří jsou líní

Lenost jednou za čas přepadne každého. Na paralelu mezi leností a inteligencí poukázal výzkum vědců z floridské univerzity Gulf Cost. Podle nich se inteligentní lidé nikdy nenudí, nevyhledávají zábavu v podobě fyzické aktivity, protože veškerou energii vkládají do přemýšlení. Experti se domnívají, že to je jasným důkazem toho, že inteligentní lidé jsou v průběhu týdne línější, protože většinu času tráví se svými myšlenkami a hledáním řešení.

10. Nevstanou napoprvé

Pokud máte výčitky, že s radostí v sedm ráno nevyskočí z postele, když začne drnčet budík, nejsou na místě. Vědci prokázali, že chytří lidé na první zazvonění budíku nevstávají. Odloží vyzvánění o deset minut, pak o dalších deset a nakonec bez snídaně vyletí rychlostí blesku z domu, aby nepřišli do práce pozdě. Podle studií lidé, kteří mají s probouzením potíže, jsou chytřejší.

Které z vlastností chytrých lidí máte?

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články