Stařecké skvrny: jak jim předcházet a jak se jich zbavit?

Takzvané stařecké skvrny se nemusí objevovat jenom v pozdějším věku. Pokud vás začínají trápit už nyní, podíváme se na to, jak se dají jednoduše eliminovat.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Zhruba kolem čtyřicátého až padesátého roku života se na kůži začínají objevovat tmavě zbarvené pigmentové skvrny. Někdy se jim říká i „stařecké skvrny“ a jejich barva bývá žlutohnědá, okrová až hnědá. Jedná se o benigní poruchu pigmentace kůže a skvrny se vyskytují především na místech, které jsou vystaveny slunečnímu záření. Vznikají nadprodukcí melaninu a obvykle nejvíce zasahují ruce, obličej a dekolt. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Stařecké skvrny vypadají nevzhledně

S péčí o pokožku začněte včas

V šedesáti letech života už mívá takové skvrny téměř každý. Je to dáno tím, že UV záření dopadající na pokožku se v průběhu let „nasčítá“ a kůže následně trpí. Roli hraje i genetika – pokud mají naši rodiče pigmentové skvrny, je velmi pravděpodobné, že jimi budeme trpět i my. Svým způsobem je to ale i dobrá zpráva – můžeme se na situaci připravit předem. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Skvrny se dají odstranit

Pokud se i v mladším věku budeme věnovat správné péči o pleť, výskyt stařeckých skvrn můžeme oddálit. Samozřejmostí by měla být i ochrana před UV zářením. Doporučuje se každý den aplikovat krémy na opalování a hydratační krémy. Dobrou práci odvedou i retinoidy, léky, které se užívají při kožních problémech.

Vyzkoušejte přípravky na vybělení kožních skvrn

Pokud už pigmentové skvrny na pokožce máme, můžeme se je pokusit zmírnit. Úplné odstranění je možné jen laserem nebo chemickým peelingem, existují ale přípravky, které skvrny v rámci možností vybělí. Z domácích prostředků můžeme aplikovat například jablečný ocet, citron, jogurt nebo ricinový olej. 

iZdroj fotografie: iStock.com
Ocet, jedlá soda a citrón

Na trhu je také spousta profesionálních kosmetických přípravků a léků určených k léčbě pigmentace. Vždy by měly obsahovat alespoň jednu z následujících ingrediencí:

  • Kyselina kojová
  • Kyselina glykolová
  • Deriváty vitamínu C
iZdroj fotografie: Pixabay.com
Pomeranč bohatý na vitamín C

Kyselina kojová, vedlejší produkt při výrobě rýžového vína, je účinná látka zpomalující produkci melaninu. Kyselina glykolová je používána dermatology při chemickém peelingu a je aktivní složkou topických hyperpigmentačních krémů. Deriváty vitamínu C jsou rovněž účinné při snižování hyperpigmentace, avšak často se užívají v kombinaci s jinými léky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články