Domácí banánový zkrášlovač: Sázkou na jistotu je 5 osvědčených receptů pro silné, zdravé a krásné vlasy bez lupů

Banány jsou chutné a aromatické ovoce, které je bohatou zásobárnou vitaminů a minerálů. Ty prospějí jak při jejich konzumaci, tak i jako prostředek pro péči o vlasy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tučné plody banánů jsou doslova napěchované důležitými minerálními látkami, jako je draslík a oxid křemičitý, které mají dalekosáhlý pozitivní vliv na lidské zdraví. Právě oxid křemičitý se navíc podílí na produkci kolagenu, což je klíčový stavební prvek vlasů i pokožky. Kromě toho mají také antimikrobiální vlastnosti, díky čemuž působí proti vzniku suché a odlupující se pokožky hlavy, a tím působí proti tvorbě lupů.

Banánová maska pro zesílení vlasů a proti lupům

Celkově vzato můžeme říci, že banánová maska prospívá všem typům vlasů i pokožky. Jeho síla tkví právě v produkci kolagenu, což je protein, z něhož se tvoří tkáň pokožky, vlasů i nehtů. Čím více je kolagenu, tím lepší kvality i vzhledu lze dosáhnout. Proto neuděláte chybu, ať už použijete banánovou masku na kterýkoliv problém.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Suché a lámavé vlasy jsou náročné na údržbu a každé česání stav ještě zhorší
 • Krepaté vlasy vznikají působením vysoké vlhkosti na vlasová vlákna, ta se jejím vlivem začnou nafukovat, hrubnout a kroutit. Tím, že vlasům dodáte oxid křemičitý či potažmo kolagen, se vlasová vlákna uzavřou a zamezí tak vniknutí vlhkosti dovnitř. Oxid křemičitý působí podobně jako silikon obsažný v kondicionérech a další vlasové kosmetice.
 • Lupy jsou zapříčiněné vysycháním pokožky oblasti hlavy, jež se posléze olupuje a vytváří nevzhledné šupinky. Výzkumy ukazují, že ve hře jsou také bakterie, které proces umocňují a zrychlují. Banány působí antimikrobiálně, čímž zlikvidují bakterie, a kolagen zase ozdraví vysušenou pokožku.
 • Lámavé a padající vlasy mívají základ v nedostatečně vyživených vlasových folikulách, a tak nemohou dodávat vlasům látky potřebné k udržení objemu a zdraví. Banány obsahují antioxidanty, jež působí jako obranný systém vlasové pokožky a snižují oxidační stres, který se podílí na křehnutí a vypadávání vlasů. Při pravidelném používání budou vlasy silnější a méně lámavé.

Maska s banánem a vejci pro růst i lesk vlasů

V jednoduchosti je krása a tato dvousložková maska je toho důkazem. Vajíčko je jako elixír života, které tak funguje i na vaše vlasy. Díky této masce získáte rychle rostoucí, kvalitní, silné a lesklé vlasy.

Připravte si:

 • 1 nebo 2 zralé banány (v závislosti na délce vlasů)
 • 1 vejce

Banány rozlámejte na kousky a vložte je do mixéru spolu s vyklepnutým vajíčkem. Obě složky promixujte na homogenní směs a aplikujte na vlasy, zejména do oblasti konečků a vlasové pokožky. Nechte masku působit 10 až 15 minut a pak opláchněte vlažnou vodou.

Maska s banánem a medem proti lupům a suché pokožce

Med je bohatý na antioxidanty, působí také proti růstu a množení bakterií a virů, čímž prospívá zdraví pokožky a usnadňuje její hojení. Tím pomáhá proti vzniku zánětlivých ložisek, pupínků i lupů.

iZdroj fotografie: Unsplash
Med je lékem nejen zevnitř, ale i zvnějšku

Připravte si:

 • 1 lžíci medu
 • 1 až 2 zralé banány

Obě suroviny rozmixujte, naneste je na vlasy a nechte 10 nebo 15 minut působit. Poté opláchněte vlažnou vodou a ošetřete vlasy kondicionérem či jiným balzámem, na který jste zvyklí.

Maska s kokosem pro barvené a poškozené vlasy

Kokos s banánem je skvělá kombinace pro hedvábně jemné a vláčné vlasy. Hodí se zejména pro ošetření vlasů po barvení, anebo jako první pomoc pro silně poškozené vlasy. Účinky banánu a kokosového oleje jim dodávají intenzivní péči.

Připravte si:

 • 1 lžíce kokosového oleje
 • 1 až 2 zralé banány

Nechte kokosový olej trochu zahřát, aby získal tekutou konzistenci, smíchejte ho s nalámaným banánem a vše rozmixujte v mixéru na hladkou směs. Tu naneste na vlasy s důrazem na oblast vlasové pokožky, zakryjte vlasy koupací čepicí nebo kusem přilnavé potravinářské fólie a nechte působit 15 minut. Poté vlasy opláchněte vlažnou až teplou vodou (nepoužívejte studenou, aby kokosový olej na vlasech neztuhl).

Maska s banánem a avokádem pro zvýšení objemu

Avokádo je další bohatou zásobárnou vitaminů, minerálů a také zdravých tuků, které změkčují a vyživují vlasové folikuly. Tím dodává vlasovým vláknům více živin, díky čemuž jsou silnější, lépe drží tvar a opticky získávají na objemu.

Připravte si:

 • 1 zralé avokádo
 • 1 až 2 zralé banány

Vydlabejte dužninu z avokáda a rozmixujte ji s oloupaným banánem. Když získáte hladkou texturu, aplikujte směs na vlasy s důrazem na délky a konečky se sklonem k třepení a lámání. Nechte 15 minut působit a smyjte vlažnou vodou.

Univerzální banánová maska pro celkové ozdravení vlasů

Toto je taková supermaska, v níž zkombinujete veškeré účinné ingredience pro důkladné vyživení, zjemnění a posílení vašich vlasů, které se budou lesknout a zářit. Přísady také vyživí pokožku hlavy, a ta nebude mít sklon k olupování a tvoření lupin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nadupaná banánová maska s výživnými oleji a avokádem povzbudí růst a krásu vašich vlasů

Připravte si:

 • 1 až 2 zralé banány
 • ½ zralého avokáda
 • ½ lžíce olivového oleje
 • ½ lžíce kokosového oleje
 • ½ lžíce medu
 • 1 vejce

Všechny přísady smíchejte, promixujte do hladké konzistence a naneste na vlasy rovnoměrně od kořínků ke konečkům. Vlasy stočte na hlavě do uzlu, zabalte je do přilnavé potravinářské fólie a teplého ručníku. Takto nechte masku působit po dobu 20 až 30 minut. Poté vše spláchněte vlažnou vodou a případně ošetřete kondicionérem.

Jaké další přísady rádi používáte pro péči o své vlasy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Mám mnohaleté zkušenosti na poli novinářství z mnoha tuzemských časopisů. Můj profesionální přístup a kreativní pohled přinášejí na web zajímavé a inspirativní články. Jsem průvodkyní pro každého, kdo hledá rovnováhu mezi moderním životním stylem a osobním rozvojem.

Zobrazit další články