Nepoťte se ani v horku. Zbavit se nevábně vonících koláčů v podpaží je snadnější, než se zdá

Existuje několik snadných triků, jak se můžete i v šíleném vedru zbavit nepříjemných pocitů spojených s pocením. To většinou neobtěžuje jen vás, ale i všechny kolem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ke všeobecnému bontonu patří i to, abyste vypadali na veřejnosti dobře. Zejména v horkých letních dnech je obvyklé, že se lidé potí, což však boří iluzi o dokonalém vzhledu. Pocení je způsob, jakým tělo reguluje teplotu. Jde o přirozený proces, ale může to být nepříjemné pro vás i okolí. Podle studie zveřejněné v Journal of Dermatology Clinics uvedlo 70 % lidí, že se v létě potí hodně a několikrát se během dne musí převlékat.

Problémem je i nevábná vůně

Vyjma samotného pocení je ještě jedna věc, která ho provází, velmi nepříjemná, a to je zápach. Pokud se vám nelíbí nevábná vůně či zpocené podpaží, záda nebo ruce, nezoufejte. Existuje několik triků, jak s tím můžete účinně bojovat. Je asi bláhové se domnívat, že když udeří úmorná vedra, nebudete se potit vůbec. Tyto rady vám ale podstatně ulehčí život.

1) Volný oděv bez umělých vláken

Čím více se oblečení lepí na tělo, tím větší horko cítíte, tedy se i více potíte. Ve vedrech proto noste volnější kousky. Klíčové je zároveň to, z čeho jsou sukně, topy nebo kraťasy vyrobeny. Nylon a umělé tkaniny zadržují teplo, takže vám bude ještě větší horko. Vyberte si chladivé lněné či bavlněné oblečení. Důležité je, aby materiál byl lehký, prodyšný a přírodní. Vhodné jsou také světlejší barvy, které slunce spíše odrážejí, než pohlcují jako třeba černá.

2) Vrstvené oblečení

Zajímavým a praktickým trikem, jak pocení maskovat, je vrstvení oblečení. Pod volnější tričko nebo halenku si vezměte bavlněné tílko, které bude sát pot a zabrání vzniku skvrn. Je to zároveň praktické. Když se během dne oteplí a bude vám horko, můžete jednu z vrstev odložit. Existuje také speciální absorpční prádlo, jež zabrání tomu, aby pot prosákl až na oblečení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Obuv z přírodních materiálů

letním horku myslete i na nohy. Ty se také potí a následně nepříjemně zapáchají. Snažte se nohy větrat a dopřejte jim otevřenou obuv. Měla by být z přírodních materiálů, jako je kůže nebo bavlna. Oblíbené jsou žabky, které ale mohou sklouzávat ze zpocených nohou. Nejpohodlnější volbou jsou sandály. Pokud musíte mít třeba v práci uzavřenou obuv, sáhněte po sportovních ponožkách, jež dobře odvádějí pot.

4) Používejte antiperspiranty

Většina lidí sáhne po deodorantech, které nezabraňují pocení, ale maskují zápach. Pokud se nadměrně potíte, jsou lepší antiperspiranty, a dokonce mohou i vonět. Je však důležitá správná aplikace. Nejlépe na noc a na suchou pleť. Vydržet by měl následující den. Je to účinnější, než kdybyste ho použili ráno po osprchování. Základní složka antiperspirantu, kterou je chlorid hlinitý nebo neutralizovaná sůl, funguje totiž nejlépe, když na kůži působí 6 až 8 hodin.

Jaké triky používáte na omezení pocení?

Zdroj: ThompsonTee

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností
Události247.cz
Události247.cz
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Ze starých banánů lze připravit čaj: Světe, div se, má blahodárné přínosy pro zdraví
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat