Ideál krásy: Nastavte si správně laťku, která vás nasměruje k dokonalé postavě. Zdaleka nezáleží jen na hmotnosti

Pravděpodobně každá žena má vysněnou představu o své hmotnosti. Otázkou je, zda je to rozumný cíl. Orientačně vypočítat optimální váhu je složitější, než si myslíte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dosáhnout vysněné váhy je přáním každé ženy. Většina téměř celý život drží nějaké diety, i když by vzhledem ke své výšce nic takového dělat nemusela. Ideál krásy má každý jinak vnitřně nastavený. Jde o číslo, které váha ukazuje, o zformovanou postavu sportem, svaly či zdraví? Existuje několik způsobů, jak správnou váhu propočítat. Navzdory spoustě tezí však mějte na paměti, že ideální váha nemusí být jen konkrétní číslo.

Index tělesné hmotnosti je populární

Do hry vstupuje řada faktorů. Například to, jak má konkrétní žena těžké kosti. Kilogram tuku se na postavě projeví na třikrát větším objemu než kilogram svalů. Klíčové je lidské zdraví, fyzická zdatnost, zda je poměr svalů a tuku v rovnováze. Nejčastější metodou, jak se dobrat k nějakým závěrům, je index tělesné hmotnosti neboli BMI. Na internetu je spousta kalkulátorů, které vám výpočet usnadní, ale zvládnete to i bez nich.

Stačí, když vydělíte svou hmotnost v kilogramech svou výškou v metrech. Výsledné číslo opět vydělte svou výškou v metrech. A máte svůj BMI index, který porovnáte s tabulkou:

 • méně než 18,5 je podváha
 • 18,5–24,9 je normální hmotnost
 • 25–29,9 je nadváha
 • 30 a více je obezita.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Poměr tělesného tuku je důležitější

Na úskalí BMI však upozorňuje jedna ze studií Trusted Source. BMI totiž nezohledňuje věk a s přibývajícími roky se postava žen mění. Přibývá tuku a ubývá svalů. Lepším způsobem, jak se dobrat k ideální váze, je změření procenta tělesného tuku. V praxi to ale naráží na nevýhody. Vyšetření je časově náročné i nákladné. Odborníci se neshodují, jaké je ideální procento tělesného tuku a jak stanovit hraniční hodnoty.

Podle amerických expertů by u žen měl být poměr tuku k tělesné hmotnosti následující:

 • životně důležitý tuk 10–13 %
 • u sportovců 14–20 %
 • zdravá hladina 21–24 %
 • přijatelná úroveň  25–31 %
 • obezita – více než 32 %

Třetina světové populace trpí nadváhou

Světová zdravotnická organizace zase vydala zprávu, podle které jsou důležité proporce mezi pasem a boky. Tuk hromadící se v oblasti břicha může znamenat vyšší riziko infarktu nebo mrtvice. Zdravotníci za lepší ukazatel štíhlosti považují výpočet rozložení tuku kolem pasu a boků. Ten vypočítáte tak, že vydělíte obvod pasu obvodem boků. Podle zdravotnické organizace by si ženy měly udržovat obvod pasu do 80 cm.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na celém světě trpí nadváhou zhruba třetina populace. Průměrná celosvětová hmotnost je 62 kilogramů. Nejméně váží v průměru lidé v Asii, a to 57,7 kilogramu, naopak nejvíce v Severní Americe, kde to je 80,7 kilogramu, což znamená, že téměř 74 % lidí má nadváhu. Evropané váží průměrně 70,8 kilogramu. Optimální hmotnost člověka se s věkem mění. V závislosti na výšce obecně u žen platí:

 • Při výšce 150 cm je optimální hmotnost ve 20 letech 48,9 kg, ve 30 letech 53,9 kg, ve 40 letech 58,5 kg, v 50 letech 55,7 kg a v 60 letech 54,8 kg.
 • Při výšce 162 cm je optimální hmotnost ve 20 letech 61,6 kg, ve 30 letech 68,5 kg, ve 40 letech 72,2 kg, v 50 letech 68,7 kg a v 60 letech 66,5 kg.
 • Při výšce 170 cm je optimální hmotnost ve 20 letech 69,2 kg, ve 30 letech 75,8 kg, ve 40 letech 79,8 kg, v 50 letech 76,8 kg a v 60 letech 75 kg.
 • Při výšce 182 cm je optimální hmotnost ve 20 letech 83,3 kg, ve 30 letech 87,7 kg, ve 40 letech 89,3 kg, v 50 letech 86,5 kg a v 60 letech 82,9 kg.

Jaké používáte triky k udržení váhy?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
Události247.cz
Události247.cz
Putin má sám z jaderných zbraní strach. Bojí se oprávněně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost