Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při pobytu na přímém slunci

Chraňte svou pokožku před slunečními paprsky. Zejména v létě by to měla být vaše hlavní priorita, i když při všech těch radostech, které teplé dny nabízí, se právě na takovou péči snadno zapomene.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ať už se chystáte do dalekých krajů, nebo zůstáváte doma, vyhněte se běžným chybám, které občas děláme všichni.

Pokožka si musí zvykat na slunce postupně

Vaše pokožka není po zimě a chladnějších dnech na slunce tolik zvyklá a chvíli trvá, než se přizpůsobí a začne produkovat potřebné množství melaninu, který chrání před UVB paprsky. Proto ji zvykejte postupně a nejlépe ještě před dovolenou.

Vybírejte správné prostředky na opalování

Buďte opatrní při výběru krémů na opalování. Když se například orientujete jen na ochranný SPF faktor, chrání sice vaši pokožku před spálením, ale bere v úvahu pouze UVB paprsky. Proto vybírejte prostředky, které chrání i před UVA. Hlavně ale používejte krémy při všech činnostech, které venku děláte, a to i při zatažené obloze. Nanesení krému pravidelně opakujte. Jednou denně vážně nestačí.

ANKETA: Používáte opalovací krém?
?
?
?

Používáte malé množství opalovacího přípravku

Šetřit ochranným krémem se vám nemusí vyplatit. Snižujete si totiž stupeň ochrany, který pak nedosahuje výše UV filtru uvedeném na obalu. Jak ale poznat správné množství, které se udává jako 2 mg/cm2?

  • Na ukazováček a prostředníček jedné ruky nanesete opalovací krém.
  • Rozdělte si tělo na jedenáct zón a na každou zónu naneste jednu dávku.
  • U spreje jedna dávka odpovídá 6 střikům.
  • Nezapomeňte na nos, uši, rty, víčka, krk a pěšinku ve vlasech.
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Slunce může vaší kůži i škodit

Myslete na své rty

Na ochranu rtů před sluncem se prodávají speciální pomády s dostatečnou ochranou. Určitě nějakou pořiďte, protože vaše ústa si zaslouží chránit a často na ně zapomínáme.

Kupujte produkty, které neškodí životnímu prostředí

Mnoho běžně prodávaných opalovacích prostředků obsahuje látky škodící životnímu prostředí, zejména vodním živočichům. V mořích a oceánech jsou to především korály, které tak hodně trpí. Zejména látky oxybenzon a oktinoxát prokazatelně korálové útesy bělí. A pro vaše zdraví také nejsou vhodné. Až budete příště nakupovat, vyberte si prostředky, které nic takového neobsahují.

Make-up s ochranným faktorem nestačí

Ženy si často myslí, že když mají make-up s ochranným faktorem, nemusí už používat žádný opalovací krém. Jenže množství, které si nanesou ani zdaleka nestačí a neposkytuje dostatečnou ochranu. Proto se chraňte, i když používáte make-up.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nezapomeňte vyhledávat stín

Pozor na pigmentaci

Pigmentace se rozhodně neobjevuje jen u starších lidí. Skvrny melaninu se objevují běžně při nadměrném vystavování se slunečním paprskům. Je to tím, jak paprsky UVA pronikají hluboko do pokožky. Když už se objeví, těžko se jí zbavuje. Trochu pomoci může vitamín C, který fleky zesvětlí, ale prevence je vždy nejlepší a ušetří vám mnohé budoucí potíže.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články