Nejčastější příčiny, proč ženám začnou vypadávat vlasy ve velkém. Je třeba si uvědomit rozdíl mezi běžným a vážným stavem

Jestliže si zakládáte na tom, abyste měly krásně husté vlasy, možná vás zaskočí, když začnou vypadávat. Zkuste se proto zaměřit na několik věcí, kvůli nimž se to může dít.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nikdo pravděpodobně nechce přijít o své vlasy, pokud si je tedy nejde dobrovolně oholit. Většina lidí se o své vlasy stará, používá různé kosmetické přípravky a každý den se češe. Jestliže patříte mezi ty, kteří si zakládají na hezkých vlasech a chtějí mít zdravou a kvalitní hřívu, možná vás hodně zaskočí situace, kdy začnete na podlaze, na hřebenu a na mnoha dalších místech nacházet vypadané vlasy. Specialistka Sharleen St. Surin-Lord prozradila důvody, proč se tak děje.

Možné příčiny vypadávání vlasů

Určitě už jste někdy přemýšleli nad tím, z jakého důvodu vám tolik padají vlasy a zda se tomu dá nějak zabránit. Mezi nejčastější důvody, proč lidem padají vlasy, patří genetika, vyšší věk, alopecia areata, jizevnatá alopecie, léčba rakoviny, stres či porod. O porost hlavy však můžete přijít i z jiných příčin, mezi ně patří velký kosmetický zásah do vlasů, tahání za vlasy, hormonální změny, špatný zdravotní stav, nedostatek některých vitamínů, otrava nebo užívání vysokých dávek vitamínu A.

Genetika hraje velkou roli

I když se většina lidí v dnešní době ohledně genetiky stále dohaduje, možná byste měli vědět, že má velký vliv i na kvalitu vlasů. Tyto geny se neprojevují brzy, takže v mládí si ženy mohou užívat krásných vlasů. Mohou však být výjimky, na nichž se geny projeví i v dospívání. Pokud ne, pak se u některých žen objeví jisté změny až později. Ty přichází v době, kdy je ženám okolo 50 až 60 let a začnou na sobě pociťovat, že je něco jinak.

Autoimunitní onemocnění

Mezi další příčiny nadměrného vypadávání vlasů patří autoimunitní onemocnění, které by neměl podceňovat žádný člověk. Některá autoimunitní onemocnění působí na vlasy tak, že vlastní imunitní buňky napadají vlasové folikuly, následkem čehož vlas vypadne. Tento stav vede k plešatosti, a proto je dobré, když budete chodit k lékaři na pravidelné kontroly a na případné autoimunitní onemocnění se přijde včas. Lidé s tímto onemocněním se také mohou setkat se ztrátou obočí nebo celkového ochlupení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Některá lékařská ošetření způsobují vypadávání vlasů

Pokud se u člověka zjistí, že je nemocný a musí podstoupit chemoterapii nebo ozařování, může se pak stát, že mu začnou padat vlasy ve velkém. Chemoterapie a ozařování vede k tomu, že člověk ztratí veškeré vlasy, ale jakmile je léčba ukončena, začnou vlasy opět růst a po nějaké době znovu všechny dorostou. V případě, že se dostanete do této těžké životní situace, myslete primárně na své zdraví. I kdyby vám totiž vlasy vypadaly, existují paruky, které vypadají velice dobře. A vaše vlasy znovu dorostou. Důležité je, abyste byli opět zdraví.

Nepodceňujte psychickou pohodu

I když se v současnosti rozšiřuje trend, že chodit k psychologovi je normální, mnoho lidí tento fakt neustále podceňuje. V životě se vám může stát, že budete mít emoční nebo fyzický šok, a kvůli tomu se budete následně potýkat s nadměrným vypadáváním vlasů. Občas je v životě každého člověka stres, trauma nebo vážná nemoc a všechny tyto faktory dokáží způsobit vypadávání vlasů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Těhotenství a porod

Jestliže se rozhodnete, že si s partnerem pořídíte miminko, určitě se budete muset připravit na mnoho životních změn. Mezi ty patří i vypadávání vlasů, které je během těhotenství vcelku normální. Během těhotenství má mnoho žen rozházené hormony, a tak se není čemu divit, že se jim střídají různé nálady, chutě a také se objeví vypadávání vlasů. Hormony se naštěstí po porodu opět ustálí a vaše vlasy budou znova krásně husté.

Jaké triky proti vypadávání vlasů se osvědčily vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
7 psích plemen, která si skvěle rozumí s kočkami. Jsou trpělivá a nevykazují žádné známky agrese
Události247.cz
Události247.cz
Růst důchodů nekončí: Během následujících měsíců se zvednou hned několikrát. Češi ale vyšší penzi nechtějí hned z několika jasných důvodů
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Fyzioterapeut doporučil 5 cviků, které odbourají bolest zad v bederní oblasti. Navíc posílí okolní svaly, takže fungují i jako prevence
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Miliony mrtvých hladem. V 6. století nad severní polokoulí rok a půl téměř nesvítilo slunce