Jak často vyměňovat hřebeny a kartáče na vlasy? Jsou plné hrůzostrašných bakterií, které pomalu, ale jistě ničí vlasy

Na oblíbeném kartáči na vlasy si po pár dnech můžete všimnout zbytků vlasových přípravků, mastnoty a prachu, které na něm ulpívají. Přečtěte si, co s tím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každé ráno si určitě čistíte zuby, nalíčíte se a upravíte vlasy pomocí oblíbeného kartáče. Kartáček na zuby pravděpodobně každé dva až tři měsíce měníte za nový, protože to víte od svého zubaře. Zeptali jste se ale někdy své kadeřnice na to, jak vhodně pečovat o svůj kartáč na vlasy a po jaké době by se měl vyměnit? Existuje poměrně velká pravděpodobnost, že ne. Přinášíme proto několik důvodů proč je pravidelná péče o kartáče a hřebeny nutná.

Hrozí zhoršení kvality vlasů

Starý, špinavý, nebo poničený kartáč na vlasy už od pohledu nepůsobí pěkně a citlivější člověk by se zdráhal ho na česání použít. Nejde zdaleka ale jen o estetiku. Poškozené štětiny kartáče mohou přispět k rozštěpení konečků vlasů a jejich lámání. Pokud je na kartáči nalepená mastnota, i zrovna umyté vlasy budou po rozčesání s ním budou vypadat nevýrazné a nezdravé. A to určitě není vaším cílem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neudržovaný kartáč na vlasy je doslova rejdištěm bakterií, kvasinek a plísní, které nachází útočiště v prachu nalepeném na jednotlivých štětinkách. Také namotané vlasy těmto mikroorganismům slouží jako výborná schovávačka. Tyto přísady nejsou zrovna to, co si chcete na umyté vlasy nanést znovu a přesto se to často děje. U citlivějších lidí mohou způsobit zarudnutí a svědění pokožky hlavy a případně i výskyt lupů.

Jak vyčistit kartáč na vlasy

Kartáče na vlasy jsou obecně vyrobeny z materiálů, kterým by voda škodit neměla. Pokud už jsou ze dřeva, chrání je dostatečně jejich povrchová úprava. Čistění kartáče na vlasy by mělo být provedeno každé dva týdny. Pokud se vám ale vlasy více mastí, nebo máte bujnou kštici, která se špatně rozčesává, je lepší provádět očistu hřebenů a kartáčů každý týden.

Nejdříve odstraňte všechny vyčesané vlasy, které na kartáči zůstaly. To někdy může trvat déle. Pokud máte kartáč s hustšími štětinami, můžete na odstranění namotaných vlasů použít jiný plastový hřeben, kterým štětiny projedete a namotané vlasy tak ze štětin vytáhnete. U kartáčů s drátky, nebo plastovými tyčkami postačí třeba obal propisky, nebo zašpičatělá špejle kterou vlasy oddělíte od povrchu kartáče a pak snadno vytáhnete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ulpělých nečistot a zbytků stylingových přípravků, které jsou na kartáči nalepeny se nejlépe zbavíte ponořením do teplé mýdlové vody. Na pomoc můžete vzít i jedlou sodu, ale jen u umělohmotných kartáčů. Pokud se špína sama neodmočí, použijte čistý kartáček na zuby, nebo jiný čistý kartáček s jemnými štětinami, který vyhradíte pouze k tomuto účelu. Po vydrhnutí nezapomeňte kartáč důkladně vysušit a i potom jej nechat na místě, kam může proudit vzduch.

Kdy a proč je potřeba kartáč vyměnit za nový

Obecně lze říci, že běžné kartáče na vlasy je vhodné vyměnit každý rok. I přes pravidelnou údržbu nemáte kontrolu nad tím, jak vypadají pod gumovou vrstvou se štětinami a jeho výměnou se bráníte proti případnému neblahému působení mikroorganismů, které se tam mohou ukrývat. Ty kvalitnější a dražší, které podobné schovávačky nemají, měňte vždy, když zpozorujete nějaké poškození, nebo nejste spokojeni s výsledkem jejich používání.

Zdroj: Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články