Zarůstající chloupky po holení netrápí jen ženy. Proč se to děje a jak se bolavým vřídkům vyhnout?

Časté holení způsobuje nepříjemné zarůstající chloupky – víme, jak na ně. Dejte na tyto jednoduché rady a už vás tento problém nebude trápit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zarostlé chloupky po holení nebo depilaci nejsou nic příjemného. O nevzhledné, zarudlé a na dotek citlivé až bolestivé zarostlé chloupky se můžete postarat sami. Nevznikají jen po odstraňování ochlupení, ale také přirozeným nahromaděním odumřelé kůže a jiných nečistot na těle, což chloupkům brání v růstu. Mohlo by se zdát, že je nejlepší vzít na ně pinzetu, ale to raději nedělejte.

Čím více se holíte, tím je riziko vyšší

Zarostlé chloupky se nejčastěji vyskytují na obličeji, krku, v podpaží nebo v intimních partiích. Nejsou ale neobvyklé ani na nohách. Častěji s nimi mají problém lidé, kteří mají vlnité kadeře. Protože stejně jako vlasy se i chloupky mají tendenci vlnit a pak snadno zarůstají.

Pravděpodobně nejčastěji při odstraňování chloupků sáhnete po holítku. Tím se ale odstraní jen viditelná část chloupku, nikoli jeho váček. Chloupek pak začne znovu růst, ale pod kůží, a vytvoří se ten nepopulární bolák. Čím častěji se holíte, tím roste pravděpodobnost, že se to stane.

Bolák se objeví po vosku i holení

Pokud sáhnete po vosku nebo epilátoru, případně pinzetě, odstraníte chloupek i s jeho kořínkem. To ale neznamená, že nový pak bude růst správně. Podrážděná kůže se obnoví, ale pór, v němž byl původní chloupek, se uzavře, nebo se také může zanítit. Nový chloupek pak může zarůstat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V místech, kde byly depilované chloupky, dochází k podráždění. Někdy se může změnit v zánět, takže se objeví narůžovělá nebo červená boule. Když se na bolák dobře podíváte, uvidíte pod jeho povrchem obrys chloupku.

Nejlepší je počkat, až zánět odezní

Nesnažte se bolák vymáčknout a chloupek vytahovat pinzetou, protože by se tam mohla dostat infekce. Počkejte, až zánět sám odezní. Stačí jen, když místo ošetříte nějakým antiseptikem. Pokud by zánět neodezněl, namažte místo hydrokortizonovou mastí, která mírní záněty.

Zcela se vyhnout zarůstání chloupků není možné. Ale můžete ho omezit, pokud budete dodržovat několik rad.

  • Holítka vyhoďte, jakmile se otupí. Měňte je pravidelně.
  • Nikdy se neholte takzvaně na sucho. Používejte gely nebo pěny a před jejich nanesením kůži omyjte teplou vodou, aby se póry rozšířily.
  • Chloupky holte vždy po směru jejich růstu. Právě holení proti směru nahrává zarůstání chloupků a zanícení pokožky.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje více metod, jak chloupky odstranit

Důležitá je i péče o pokožku. Ideálně zkuste peelingy ve spreji nebo jako tonikum, například s kyselinou salicylovou či mléčnou, které šetrně odstraňují odumřelé kožní buňky z pórů. Pokud nic nezabere a chloupky vám budou nadále hojně zarůstat, změňte dosavadní metodu jejich odstraňování. Existují například krémy, nebo je lze odstranit laserem.

Co máte vyzkoušené na zarůstající chloupky?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články