V dnešní době jsou fotky na sociálních sítích často tak upravené, že osobu, kterou na nich vidíte, byste v reálu snad ani nepoznali. To je bohužel realita.
Dnešní doba plná internetu a sociálních sítí nám umožňuje sdílet své myšlenky, fotografie a dokonce i videa s širým okolím. Tato skutečnost nám přinesla do života spoustu pohodlí, ale nese s sebou břímě, které má na dnešní společnost velký vliv. Existují i lidé, kteří jsou oddaní myšlence, že by se všechny tyto sociální sítě měly zrušit. Příspěvky na internetu totiž mohou být od reality velmi daleko, což se ukazuje jako kámen úrazu pro společnost.
Úprava fotek je již naprosto běžná
Většina fotek, které vidíte na sociálních sítích, je upravena. Tento jev je nejčastější především u žen, které se za pomocí filtrů a retušování snaží o to, aby na nich vypadaly dokonale. S technologiemi, které se nám nabízí, to zvládne z pohodlí domova téměř každý a úprava vám nemusí zabrat více než pár minut. Tyto upravené fotografie navíc na internetu z pravidla získávají mnohem více pozornosti.
Je to problém a to zejména u dívek, které tyto příspěvky považují za standardy krásy. Už v útlém věku jsou děti vystavovány těmto ideálům, což mnohdy vede k problémům v dospívání. Bohužel se to projevilo na vzrůstu případů mladistvých s poruchami příjmu potravy a sociálních poruchách. Dívky, které sotva přešly na druhý stupeň základních škol mnohdy hladoví jen pro to, že se chtějí přiblížit ideálům, které vidí na sociálních sítích.
Není na tom nic složitého
Od reality jsou přitom fotografie mnohdy velmi daleko. Není neobvyklé, že si dívky zvětší poprsí či pozadí a naopak si zúží pas. V aplikacích na úpravu fotek už si mohou i vytvarovat svaly, změnit odstín pokožky či dokonce nanést make-up. Často jsou fotky upraveny tak chytře, že nemůžete rozeznat, zda na ně nějaké filtry byly použity. Problém dnešní společnosti je především v tom, že jsou tyto úpravy většinou lidmi podporovány.
Změny se pravděpodobně nedočkáte
Pravda je bohužel taková, že sociální sítě jsou samy o sobě bez viny, ale existují lidé, kteří je využívají špatným způsobem. Jsou pouze nástrojem, a tak s vekou pravděpodobností nehrozí, že by se mělo v budoucnu něco změnit. I kdyby se na nich zavedla omezení, která by se pokusila tento druh fotografií eliminovat, lidé by si s největší pravděpodobností stejně našli cestu, jak je obejít. Změna se tak možná ukáže teprve v momentu, kdy se změní uvažování společnosti.
Co si o upravování fotek na sociálních sítích myslíte vy?