Domov by měl být vnímán jako teplé, útulné a bezpečné místo. Místo toho ale můžete najít několik míst, kde se může skrývat nebezpečí. V tomto případě je to plíseň, která se může objevit, když to nejméně čekáte.
Pokud máte pocit, že máte doma plíseň, můžete si domů pozvat odborníka, který potvrdí nebo vyvrátí její přítomnost. Mohou provést kontrolu stavu vzduchu v bytě nebo domě a zkontrolují růst stěn a dalších povrchů.
Pokud máte doma alergické dítě nebo jiného člena rodiny, věnujte problému zvýšenou pozornost
Důsledků života ve společnosti plísňových infekcí je velmi mnoho:
- Zvýšená frekvence respiračních onemocnění
- Záněty kůže
- Poškození vnitřních orgánů
- Nevolnost a únava
- Bolesti hlavy
- Podrážděnost, úzkost nebo deprese
Vysoká úroveň vlhkosti a plísňové infekce přispívají také k rychlému růstu populace bakterií, roztočů nebo výskytu těkavých organických sloučenin. Plíseň se může šířit dvěma způsoby: buď spórami nebo fyzickým růstem. Někdy můžete plíseň viditelně vidět. Všimnou si ji ale vůbec nemusíte.
V domácnostech může být problém s potrubím. Pokud si všimnete, že voda prosakuje stěnou nebo stropem, můžete si být jisti, že u vás doma roste plíseň. Zkontrolujte všechny povrchy, zejména v kuchyni, koupelně nebo na balkoně.
Důvodem výskytu plísní mohou být také povodně
Mezi důvody povodní nebo záplav mohou být opravy a nedostatečná opatrnosti při používání vodovodu nebo kanalizace. V tomto případě hodně větrejte místnost pro co nejrychlejší normalizaci úrovně vlhkosti. Veškerou vodu setřete, podlahy a nábytek by měly být co nejdříve vysušeny. I tak se mohou plísně objevit.
Jednou ze zjevných známek plísně jsou rezavé trubky v bytě nebo domě. Plíseň byste měli poznat také podle štiplavého charakteristického zápachu. Pokud se skrývá například v rohu bytu, můžete ji cítit. Plíseň může být pod tapetami nebo vnitřními stěnami, může být cítit, ale nemusí být vidět.
Plíseň může mít různé zbarvení od bílé, černé, modré, zelené až do žlutého odstínu. Pokud ji najdete na nábytku, oblečení nebo hračkách, můžete ji snadno odstranit. Nejdůležitější je ale zjistit, odkud se vlastně plíseň vzala. Mohla se rozšířit například od vašich sousedů.
Topte a větrejte pravidelně, místnosti nepřetápějte ani nenechávejte vychladnout
Špatné větrání vede k vysoké vlhkosti, což je ideální prostředí pro výskyt plísní. Ujistěte se, že větráte hlavně v koupelně, která nemá k dispozici okno. Vlhkost se často vyskytuje také v suterénech nebo podkroví. Tyto místnosti nemají volnou cirkulaci vzduchu a je tu chladněji než jinde v domě.
Zvláštní péči by měly dostat potraviny, ovoce a zeleninu byste v ledničce měli skladovat maximálně pět dní. Jestli se vám zkazí dříve, může to znamenat horší kvalitu, ale také nebezpečné houby, které se do chladničky dostaly.
Oblečení na konci dne skládáme do koše na prádlo. I zde se mohou houby a plísně objevit. Oblečení tak může získat zatuchlou vůni. Černé plísně jsou nebezpečné tím, že způsobují problém se spánek, s buzením, navozují pocit ospalosti a tíhy v celém těle.
Aniž byste si to uvědomili, plíseň může negativně působit i na naši náladu. Může se projevit zhoršení charakteru – nespokojeností, sarkasmem a touhou po konfliktu. Jediným řešením je detekce a odstranění ohniska a hlavní příčiny výskytu plísně.
Zdravotní problémy se mohou objevit až po nějaké době, příčinu hledejte hned
Příznaky jako je svědění očí, nosu a krku jsou nejzávažnější signály alergie na plísně. Mohou být doprovázeny rýmou a bolestí v krku. Horké a vlhké počasí tyto stavy zhoršuje. Můžete také kýchat a kašlat. Toxické formy plísně mohou způsobit těžké dýchací problémy. Dýchavičnost může být příznakem, že je u vás doma plíseň a mohou se změnit až v astmatické záchvaty.
Plíseň je pro zdraví velmi nebezpečná, negativně ovlivňuje všechny orgány a systému v našem těle. I malé projevy plísně by měly být co nejdříve odstraněny, protože se velmi rychle rozšiřují a snadno napadnou i další prostory a místnosti.