Každá domácnost se čas od času může potýkat s neodbytným hmyzem typu komáři, octomilky, nebo mravenci. Ne vždy je ale nutné volat odborníky na dezinsekci.
Na základě těchto tipů se můžete obtížného hmyzu zbavit jednoduše i vy sami!
Jaké druhy létajícího hmyzu se objevují v domácnostech nejčastěji?
Občas je celkem složité rozpoznat konkrétní druh létajícího hmyzu, který k vám do bytu zavítal. Když se ale naučíte rozeznávat jednotlivé druhy, bude jejich likvidace zase o něco snadnější. Nejčastěji se můžete setkat v našich končinách s těmito druhy:
- Octomilka: latinsky se jí říká Drosophila melanogaster, je to hmyz opravdu vlezlý a dokáže celkem znepříjemnit život. V domácnostech je poměrně dost rozšířená. Poznáte ji podle typicky červených očí, obvykle je zbarvená do hněda a je velice malá, měří asi 2 až 4 milimetry. Do bytu se vám dostane zcela nečekaně třeba oknem. Octomilky milují především zralé ovoce, odpadkové koše, sladké a aromatické tekutiny.
- Koutule: neboli Clogmia albipunctata je muška, která se do našich končin dostala z tropických a subtropických oblastí. V českých domácnostech se poměrně invazivně rozšířila. Vypadá trochu jako miniaturní motýl. Měří asi 4 milimetry a je hnědočerného zbarvení. Při detailnějším pohledu je možné zpozorovat jemné chloupky, které má po celém těle. Tento hmyz se zdržuje především v okolí kanalizace, odpadních jímek, septiků. Je možné jej zpozorovat i na toaletách, nebo v koupelnách. Koutule má ráda především teplé prostředí, proto se s ní můžete hojně setkat i v některých pavilonech zoologických zahrad.
- Smutnice: latinsky Bradysia paupera je šedočerné barvy a tělíčko má zbarvené nejčastěji do žluta. Měří asi 2 milimetry. Samotné mušky tolik neškodí, za to jejich larvy dokážou napáchat u vašich pokojových rostlinek mnoho škod. Pohybují se tedy nejčastěji tam, kde je výskyt půdy. Mají rády teplo a vlhko.
Prevence je základ, jak na ni?
Octomilek se zbavíte pouze tehdy, když z dohledu odstraníte všechny viditelné potraviny, které milují. Kontrolujte pravidelně ovoce, shnilé kusy ihned vyhazujte. Je dobré dbát na zvýšenou hygienu hlavně v kuchyni. Doporučuje se povrchy častěji utírat. Pokud si v obchodě ovoce a zeleninu koupíte, je dobré jej umýt před uskladněním. Můžete jim také poklást past s miskou se zralým ovocem, kterou přikryjete potravinovou fólií a uděláte do ní malé dírky. Octomilky nalétají dovnitř, ale ven se nedostanou. Co se týká koutulí, udržujte své odpady v čistotě a pravidelně je proplachujte čistícími prostředky. Koutule pak nebudou mít šanci. Pokud se již vyskytly a nemůžete se jich zbavit ani zvýšenou hygienou odpadů, volejte instalatéra, který vám s tím pomůže. K redukci smutnic můžete dospět tím, že své pokojové rostliny přemístíte na jiné místo a vyvarujete se jejich přelévání. Občas také pomůže častěji rostlinky přesazovat.