Plíseň v domácnostech není nic příjemného. Nejenom, že hyzdí interiér, ale může být také život ohrožující. Jak se jí nejlépe a efektivně zbavit? Vyzkoušejte snadnou metodu
Je tvořena houbami, spojována s vlhkými prostory a zápachem. Kromě nepříjemného vzhledu však plíseň představuje riziko především pro naše zdraví. Plíseň, jež se objevuje zejména s vlhkým a nedostatečně větraným prostředím, je spojována s celou řadou zdravotních problémů.
Mezi ty nejčastěji se objevující patří alergie, infekce, kašel, problémy s dýcháním a další onemocnění dýchacího ústrojí. Objevit se mohou i vyrážky nebo podráždění očí. Na pozoru by měli být zejména jedinci s oslabenou imunitou, chronickými potížemi s plícemi či astmatici.
Rizikovým místem pro vznik plísní v rámci domácnosti jsou spáry mezi kachličkami na stěnách koupelny. S ohledem na zvýšenou vlhkost a četnost používání této místnosti je v případě jejich výskytu třeba jednat co nejdříve, abychom předešli zmíněným zdravotním problémům.
Jednoduchá směs, která s plísněmi rychle zatočí
Není nutné nakupovat žádné chemické přípravky, s plísní je možné si poradit s použitím látek, které se již nachází u vás doma.
Na odstraňovač plísní budete potřebovat:
- Ocet
- Prací prášek
Obě položky smícháme dohromady a následně aplikujeme na postižené povrchy. Tam necháme směs působit alespoň 10 minut. Poté danou plochu vydrhneme kartáčem a očistíme.
Tato levná domácí směs má oproti chemickým roztokům z drogerií řadu výhod. Nezapáchá, působí rychle a neobsahuje jakékoliv toxické či jinak nebezpečné látky.
Ocet navíc zbaví vaši koupelnu bakterií, které mohou představovat další z možných příčin širokého spektra zdravotních komplikací. Spolu s pracím práškem se pak postará o čistotu a lesk.
Abyste opakovanému vzniku plísní předešli, nezapomínejte na pravidelné větrání koupelny. Zároveň myslete na vysušování prostor, které jsou na tento nepříjemný jev nejvíce náchylné.