Proč zkušení pěstitelé strkají do květináčů každý měsíc sirky? Má to hlubší význam, než se zdá

Jestli jste vášnivý pěstitel, tak na zdraví svých rostlinných miláčků určitě nedáte dopustit. S touto vychytávkou vám zaručíme, že vaše květiny budou spokojené.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování rostlin je taková alchymie. Zatímco jednu zalijete ráno a odpoledne je na uschnutí, druhou jste zalévali tři dny zpět a půda je stále navlhlá. Matoucí, že? A teď si představte, že máte u každého druhu ve vašem obýváku zjištěny všechny informace o péči. A stejně se nakonec jeden den vzbudíte s tím, že můžete zalévat o kytku méně. Čím to je? Nebojte se, nejste prokletí, možná vás jen zaskočili „neviditelní“ škůdci. 

Kdo jsou a proč přišli? 

Většinou máte co do činění s pakomáry. To jsou takové malé bílé potvůrky, které se objevují ve vašich květináčích a hádejte, čím se živí? Kořeny vaší rostliny. Právě oni mohou za její následné uhynutí. Nemusíte se vůbec cítit blbě, pokud jste si jich nikdy nevšimli. Oni jsou skutečně špatně vidět a tím se dostávají do výhody, zvlášť, když ani nevíte, že něco takového existuje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Než si odhalíme, jak na ně, zamyslete se nejdřív, proč se právě u vás vyskytli? Důvodů může být víc. Nejčastějším důvodem je, že rostlinu až moc zaléváte. Možná ten pocit znáte, vidíte, že vodu evidentně nepotřebuje. Ale je vám líto tam aspoň trošku nedat, když jste jinak zalili všechny. Bohužel tím kytku nepotěšíte, ba naopak ji ohrozíte. Dalšími důvody může být špatná kvalita půdy a nesprávné hnojení.

Zatočte s nimi

Asi by vás to nenapadlo, ale pokud vlastníte zápalky, okamžitě je nastrkejte do květináčů. I kdyby to mělo být jen preventivně. Zní to decentně divně, ale hned si vysvětlíme, proč je to funkční. Zápalky v tomto případě škůdce odhání díky síře uvnitř obsažené. Navíc pomáhají dodávat dostatečné množství živin do půdy, a tak vám skutečně pomohou, i kdyby tam nakonec žádný škůdce nebyl.

iZdroj fotografie: Pixabay

Postup, jak je správně vložit, je skutečně jednoduchý. Vezměte si krabičku se zápalkami a dle potřeby a velikosti vytvořte okolo rostliny „ochranný kruh“. To jsou cca čtyři zápalky, každá z jedné světové strany. O kytku se starejte klasicky a za týden zkontrolujte, jestli se hlavy zápalek rozpustily. Pokud ano, dejte nové a opakujte ještě asi 2x. Poté stačí dávat zápalky jednou měsíčně. Doufáme, že vám tento tip pomohl a už se nemusíte o své rostlinstvo strachovat!

Zdroj: BalconyGarden

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články