Jak minimalizovat spotřebu vody a ušetřit za vysoké účty raz dva

Doplácení za vodu není příjemná záležitost. Zvlášť, když se to děje pravidelně. Jestli s vodou šetříte a už nevíte, kde by mohla být příčina, podívejte se na svou toaletu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věděli jste, že průměrný člověk spláchne záchod denně cca 4x? A co teprve taková čtyřčlenná rodina. A teď si ještě k tomu představte, že u jednoho spláchnutí se do odtoku vypustí okolo 15 litrů. To už je celkem hodně a není divu, že pak většina lidí doplácí za vodu. Nemusíte začít méně splachovat, naštěstí tu totiž máme více hygienické řešení, o kterém ve výsledku ani nebudete vědět.

Jak to bylo kdysi?

Toalety na tom bývaly značně hůř. Před polovinou devadesátých let moc pravidel na používání vody nebylo, a tak to poté taky vypadalo. Někteří výrobci toalet vyráběli záchody, které odsávaly až 26 litrů na jedno spláchnutí. Poté naštěstí vznikl předpis, který tento „úlet“ zakázal a výrobci tak začali vyrábět toalety s nižší spotřebou vody. Ze začátku sice bylo potřeba splachovat dvakrát, ale i to se časem ustálilo. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Dnes už na tom jsme sice o mnoho lépe, ale pokud máte starší dům či byt, tak je možné, že máte stále původní toalety. Což znamená velmi vysokou spotřebu vody. Vyřešit to můžete nadobro rekonstrukcí záchodu. Pokud ale k tomuto kroku nemáte v daný moment dostatek finančních prostředků, tak vám mezitím pomůžeme trochu té vody ušetřit.

Plastový kanystr vše vyřeší

Jestli vlastníte plastový kanystr na vodu, máte z poloviny vyhráno. Teď už vám jen stačí jej naplnit kameny, napustit vodou a vložit do toalety. Tímto krokem se sníží množství vody, které se během spláchnutí vyplaví. To znamená nejen to, že ušetříte, ale zároveň také trochu pomůžete naší planetě. Historie této geniální metody sahají až do válečného období, kdy fungovaly příděly vody. Aby lidé tehdy ušetřili, vkládali do záchodu cihly. 

iZdroj fotografie: Freepik

Plastová láhev či kanystr je ideálnější řešení, jelikož cihly by po čase mohly vypouštět škodlivé látky do vody. Kameny se do plastových nádob umisťují z toho důvodu, že přidají na váze a to zabrání tomu, aby se při splachování nádoba pohybovala. Závěrem jedno důležité upozornění. Pokud máte moderní toaletu tak tato metoda není dobrý nápad. Vaše toaleta totiž sama o sobě vodou neplýtvá. Navíc moderní záchody fungují trochu jinak a snížením vodní hladiny byste riskovali nemilý zápach. 

Zdroj: Meetflo

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články