Správné uspořádání nádobí v myčce, aby bylo dokonale čisté

Myčku má doma stále větší počet domácností. Ne každý ale ví, jak správně do myčky narovnat veškeré nádobí. Tak, aby se ho vešlo co nejvíce a zároveň došlo k jeho dokonalému umytí.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Myčka je užitečným pomocníkem do domácnosti, který nám ušetří spoustu práce. Někdy z ní ale vytáhneme nedokonale umyté nádobí, které později stejně musíme vydrhnout ručně. Nejvíce problémové přitom bývají příbory. Stačí ovšem změnit jejich uspořádání a z myčky je vytáhnete vždy dokonale čisté a naleštěné.

Příbory nevkládejte stejným směrem

Používejte speciální košík na příbory. Je uzpůsobený tak, aby zabránil poškrábání dalšího nádobí ostrými noži nebo vidličkami. Zatímco talíře rovnáme všechny do řady otočené stejným směrem, u příborů by toto pravidlo platit nemělo. Zkuste polovinu příborů do myčky umístit rukojetí nahoru a polovinu rukojetí dolů. Tím se voda lépe dostane ke každému z nich. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Myčku má doma stále více domácností

Méně špinavé nádobí patří nahoru

Pro efektivní mytí je také důležité, jakým způsobem do myčky naskládáme další nádobí. Šálky bychom měli umístit uchem ven a mísy či hrnce do spodního koše. Křehké nádobí, jako jsou například skleničky, by se neměly dotýkat jiných kuchyňských potřeb. Nádobí zásadně skládejte vedle sebe, aby se k němu z každé strany mohla dostat voda. Do horního koše patří méně znečištěné nádobí, do spodního to více špinavé – tlak vody je zde silnější.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Jak do ní správně narovnat nádobí?

Nepoužívejte příliš krátké programy. Možná se vám zdá, že tím ušetříte čas i energii, ale opak je pravdou. Krátké a intenzivní programy naopak spotřebují daleko více vody i elektřiny.

Nejvíce ušetříte s ECO programy, které lépe rozpustí nečistoty, a navíc nebudete muset myčku tak často čistit. I přesto na čištění filtru myčky nezapomínejte, i ten má totiž vliv na výsledek mytí.

Domácí čisticí prostředky jsou levnější

Používejte vhodné čisticí prostředky. Komerčních přípravků je nespočet, avšak spousta domácností v dnešní době dává přednost ekologičtějšímu řešení. Doma vyrobené přípravky jsou levnější, stejně účinné a neobsahují látky škodlivé pro životní prostředí. Vyzkoušejte například tento jednoduchý recept na mycí prášek do myčky:

  • 1 díl kyseliny citronové
  • 1 díl kuchyňské soli
  • 2 díly jedlé sody
  • 2 díly sody na praní (uhličitan sodný)
iZdroj fotografie: 123RF.com
Domácí čisticí prostředky jsou levnější

Jedlá soda dokáže rozpustit mastnotu, odstranit připáleniny a neutralizovat pachy. Také nám vyčistí myčku. Soda na praní zase změkčuje vodu a rozpouští tuky. Kyselina citronová odstraňuje vodní kámen a poradí si i s odolnou špínou a rzí. Sůl pak dodává umytému nádobí lesk. Všechny ingredience stačí smíchat a uchovávat na suchém místě v uzavíratelné sklenici. Před mytím pak přidejte do zásobníku myčky 1–2 lžičky prášku a asi 1–2 kapky jaru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články