Šikovný kutil vymyslel jednoduchý zvlhčovač vzduchu

Správná vlhkost v interiéru je velmi důležitá. Ne vždy je jí nutné dosáhnout jenom pomocí drahých zvlhčovačů. Domácí zvlhčovač si lze i snadno vyrobit. z několika běžných věcí, které má každý doma.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Za oknem je zima, sněží a mrazíky vykreslují obrazce na skle. Vy sedíte v příjemně vytopeném pokoji a užíváte si zimní atmosféru. Topná sezóna s sebou ale přináší drobné nepohodlí v podobě suchého vzduchu. Příliš suchý vzduch v místnosti může dráždit vaše dýchací cesty, což může vést k větší náchylnosti k nemocem.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Zvlhčovač se dá i vyrobit

Naše babičky mívaly na radiátorech pověšené nádobky s vodou. Pokud ale žádnou takovou nemáte a nechcete utrácet peníze, zkuste si vyrobit vlastní. Nejprve by vás možná nenapadlo, k čemu tahle podivnost zavěšená na radiátoru vlastně slouží. Vlhčí vzduch se bude líbit nejen vám, ale i vašim rostlinám.

Jak na to?

K výrobě domácího zvlhčovače vzduchu budete potřebovat:

  • plastovou lahev
  • vázací pásku a trochu lepidla
  • textilní pásku, která dobře absorbuje vodu
iZdroj fotografie: Pixabay.com
Plastová lahev se najde v každé domácnosti

Na boku plastové lahve vyřízněte otvor o velikosti asi 10cm x 5cm. Vázací páskou (izolepou) připevněte lahev k trubce radiátoru tak, aby byl otvor nahoře a lahev se nepohybovala. Uřízněte asi jeden metr savé látky, například gázy, a jeden konec ponořte do lahve naplněné vodou.

Zbytek pásky omotejte kolem trubky. Pozor, pokud omotáte gázu pod lahví, bude z ní odkapávat voda. Gáza bude absorbovat vodu, která se bude teplem trubky pomalu odpařovat. Vašim jediným úkolem už je jen hlídat, aby v lahvi byl vždy dostatek vody. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Stačí použít pár běžných věcí

Zkuste přidat do vody esenciální olej

Pro ještě příjemnější pocit v místnosti můžete do vody přidat trochu esenciálního oleje. Tyto olejíčky získané z různých rostlin dokáží nejen provonět, ale i dezinfikovat vzduch. Nejvhodnějšími oleji pro čistější vzduch jsou oleje z jehličnanů (jedle, borovice), citrusové a eukalyptové oleje.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vůně, která potěší

Další příjemnou bylinou je levandule, která nejen příjemně voní a působí antibakteriálně, ale má také výrazné uklidňující účinky. Olej ze vzácné Rosaliny vám může pomoci zbavit se plísní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články