Domácí citronový roztok vybělí i léta staré zašedlé ručníky. Bez škodlivých bělidel budou opět měkké a načechrané

Jestliže něco vlastníte, vždy se o to snažíte starat tak, aby to vydrželo dlouho a zůstalo to hezké. Svou péči však potřebují také ručníky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte rádi čistotu? Pokud je starost o domácnost na vás, je dost pravděpodobné, že víte, jak je důležitá. Bez čistoty se zkrátka tak dobře nežije, asi málokoho totiž potěší přijít domů s tím, že ho přivítá pohled na zašpiněné a rozházené věci. A s tím se pojí také to, že jakmile utíráte ruce, tělo či například nádobí do ručníků a utěrek, úplně nechcete, aby daná látka byla zašedlá. S těmito metodami se vám to nestane.

Co všechno můžete k čištění využít

Ano, toto trošku chemie bude, ale není to až tak hrozné jako čisticí prostředky z obchodů. Používáte aspirin? Je to jeden z nejlepších pomocníků při bolestech hlavy. Co už ale ví málokdo, je, že se vám bude skvěle hodit také při čištění ručníků. Obsahuje totiž kyselinu acetylsalicylovou, jež dokáže hluboko proniknout do tkání látky a zničit různé zašedlé a zažloutlé skvrny. Jednoduše ho rozdrolte do vody a ručníky před praním odmočte. A pomoci si můžete i něčím tak obyčejným, jako je citron.

iZdroj fotografie: Unsplash

Přeci jen není náhoda, že mnoho vlhčených ubrousků a prostředků na čištění má vůni citronů. Symbolizuje to čistotu, a to proto, že citron v sobě schopnosti věci vyčistit skutečně skrývá. Nakrájejte ho na plátky a vyvařte je v horké vodě. Plátky vyjměte, do vody vložte ručníky a nechejte je hodinu odležet a následně je dejte vyprat tak, jak jste zvyklí. Uvidíte, že rozdíl po vyprání bude znatelný, a nejlepší je, že to můžete udělat před každým praním, dokud to bude potřeba.

Co je ale vůbec nejlepší metoda?

Zatímco přechozí tipy byly takové rychlovky, jež máte jednoduše hotové, tato je trochu náročnější, ale také účinnější. Jednotlivé metody můžete i různě kombinovat. Budete potřebovat asi tři litry vroucí vody, jednu lžíci jedlé sody, dvě lžíce kuchyňské soli, dvě lžíce slunečnicového oleje a sto gramů pracího prášku (může být domácky vyroben). Všechno dohromady smíchejte v horké vodě, již nalijete nejlépe do hrnce. Následně ponořte ručníky a dejte hrnec na sporák. Nyní přichází moment, kdy byste měli ručníky cca pět minut povařit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Po vychladnutí je můžete vyprat jako obvykle a výsledek bude ze všech metod nejznatelnější, jelikož zásah do nich je největší. Pokud jste si ale stále nevybrali, pomoci může i kyselina citronová. Jeden její šálek nalijte do vody tak, aby byla kyselina v poměru k vodě 3 : 7. Po rozpuštění do vody naložte ručníky a nechejte roztok působit přes noc. Když to provedete ve vaně, jako bonus vyčistíte i ji. Posledním mini tipem je použití octa. Opět nachystejte vodní lázeň, přidejte lžíci octa, ručníky nechejte přes noc odmočit a ráno je vyperte.

Která z těchto metod se vám zalíbila nejvíce?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Nela Maloňková

Životní příběhy, lifestylová témata a bulvár jsou mou vášní. S 11 lety zkušeností mám jedinečný pohled na svět, který se odráží v každém článku. Mé články jsou plné autentičnosti a emocí, a mám radost, že mohu sdílet tento umělecký přístup s vámi. Společně objevujeme neuvěřitelné aspekty lidského prožívání a krásy, které nás obklopují.

Zobrazit další články