Vodoměr pro odběr studené vody má ve svém bytě či domě každý. Možná jste ale nevěděli, že je nutné ho pravidelně měnit. V opačném případě riskujete tučnou pokutu.
V současné době se skloňují ceny elektřiny a plynu snad ve všech pádech. Je dobře, pokud se o ně zajímáte, avšak ze zřetele byste neměli pouštět ani vodu. Nejenže je možné, že se od příštího roku ceny vodného a stočného zvýší, ale také vám hrozí riziko vysoké pokuty – a to pokud provozujete svůj vodoměr v rozporu se zákonem. Přitom k vyhnutí se pokutě stačí opravdu málo, v podstatě si jen ohlídat datum.
Omezená funkčnost vodoměru je daná v zákoně
Vodoměr je zařízení, které slouží k měření průtočného objemu vody. Ve svém domě či bytě ho má nainstalovaný každý, kdo je připojený k rozvodné vodovodní síti. Možná jste si na vodoměrech všimli jakési plomby – tzv. cejchu. Ten udává platnost metrologického ověření vodoměru, tedy doby, po kterou můžete vodoměr používat. Od roku 2012 je tato doba stanovena na 5 let pro vodoměry teplé i studené vody (vyhláška č. 345/2002 Sb.)
Pokud na cejchu svého vodoměru vyčtete například M17, znamená to, že byl vodoměr vyroben a metrologicky ověřen v roce 2017. Platnost metrologického ověření se poté vypočítá následovně: k 1. lednu následujícího roku přičtete zákonnou lhůtu 5 let, tedy vodoměr můžete používat do 1. 1. 2023. To znamená, že jeho výměnu musíte provést do konce roku 2022 (viz Zákon o metrologii 119/2000 Sb.). Bez platného ověření totiž nelze podle vodoměru rozúčtovat spotřebu vody. Vystavujete se tak riziku pokuty až do výše 1 milionu Kč.
Poruchy na vodoměru hlaste ihned
Jakoukoliv manipulaci s vodoměrem musí provádět kvalifikovaní vodoinstalatéři. Pokud byste porušili plombu, vystavujete se opět riziku pokuty, popřípadě náhrady škody, kterou jste svojí neodbornou manipulací dodavateli pitné vody způsobili, a to včetně soudních výdajů a sankcí. Pokud máte podezření, že vodoměr nefunguje optimálně, můžete požádat o jeho výměnu před uplynutím zákonné lhůty. Při každé výměně vodoměru byste si nicméně měli od výrobce vyžádat informace o jeho původu a původu jeho součástí.
Leckdy se totiž stává, že výrobce ve snaze ušetřit použije tzv. repasované vodoměry místo těch nově vyrobených. Pokud zjistíte, že je vám instalován repasovaný vodoměr, zkontrolujte si, že se nejedná jen o na konci funkčního období metrologicky ověřený kus, ale o skutečně opravený vodoměr (má vyměněná ložiska, oběžné kolo, atp.) Vodoměry totiž nejsou bez skutečně provedené repase schopné fungovat dalších 5 let.
Připadá vám doba životnosti vodoměru dostatečná?