Zbylo vám doma po pečení několik papírových košíčků na muffiny? Rozhodně je nevyhazujte. Poslouží vám totiž i mimo kuchyň – k tomu, aby vaše pokojové květiny krásně rostly.
I pokud nejste zrovna zahradnický typ, můžete se pyšnit krásně vzrostlými květinami a bohatým květenstvím. Jediné, co k tomu budete potřebovat, jsou košíčky od muffinů. Od této chvíle, kdykoliv budete sázet nebo přesazovat rostliny, vložte nejprve do květináče jeden papírový košíček tak, aby zakryl odtokové otvory. Pak ho zahrňte hlínou a zasaďte do ní rostlinu.
Odtokové otvory se mohou ucpat
Zní to velice jednoduše, přesto jsou účinky znatelné. Do malých otvorů v květináči se totiž často dostane větší kus zeminy nebo nějaké nečistoty a po smíchání s vodou se snadno ucpou. To může způsobovat vysušení kořenů rostliny a její následné odumření. Rostliny totiž tyto otvory potřebují, aby odváděly přebytečnou vlhkost a nebo naopak mohly nasávat vodu z podmisky.
Když přes otvory nejprve umístíte papírový košíček, který v podstatě funguje jako filtr, zabráníte slepení zeminy a blokování otvorů v květináči. Zároveň se nemusíte bát, že se voda k rostlině nedostane – průtok vody bude i nadále perfektní a zároveň budou košíčky propouštět vzduch, který se tak snáze dostane do zeminy. Vytvoříte si tak ideální podmínky pro pěstování většiny rostlin.
Oblázky nejsou tak efektivní
Mnoho lidí pokládá na dno květináče oblázky, které mají podobný efekt. Problém ale je, že tyto oblázky jsou velké a zabírají spoustu místa. Papírový košíček je tenký a nebude rostlině ubírat žádné místo. Jako bonus na sebe váže vlhkost a dokáže ji udržet, takže rostlina z něj může vodu vytáhnout v případě, že opomenete zálivku nebo se nějakou dobu zdržujete mimo domov.
Nezapomínejte na to, že každá rostlina potřebuje jiný květináč podle druhu kořenů. Mělké kořeny potřebují nižší květináč, hluboké a větvené kořeny větší. Nejvhodnější na pěstování jsou hliněné květináče, protože umožňují do jisté míry prostup vzduchu a kořeny jsou v nich méně náchylné k zahnívání.