Policie varuje před tichým zabijákem, který číhá v domově většiny českých rodin. Doslova vás uškrtí za živa

Počty úmrtí či hospitalizací v souvislosti s „tichým zabijákem“ vedly muže k natočení krátkometrážního filmu. Ten má za úkol především varovat před podceňováním rizik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen v České republice se s otravou oxidem uhelnatým ročně potýkají desítky osob. V Evropě pak tento plyn zaujímá první příčku mezi příčinami otrav. Vzhledem k tomu, že zemní plyn je jedním z nejvyužívanějších paliv pro vytápění, se není čemu divit. (Šetření provedl Český statistický úřad, jeho výstup se jmenuje Energo 2015) Právě kvůli vysokému podílu oxidu uhelnatého na hospitalizacích a úmrtích natočil Patryk Gerc osvětový krátkometrážní film.

Chytne vás a už nepustí

Ve filmu je ukázáno, jak je oxid uhelnatý nebezpečný – zejména tím, že ho nejste sami schopni detekovat. Málokdo si spojí náhlou bolest hlavy, závratě či zvracení, nepravidelný srdeční tep následovaný slabostí a pocitem zmatenosti s vysokou koncentrací oxidu uhelnatého. Plyn je bez zápachu, bez chuti, avšak prudce jedovatý. Vzniká nedokonalým spalováním materiálů, které obsahují uhlík – například biomasa nebo fosilní paliva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pravidelná revize zařízení a spalinových cest by měla být standardem

Nahromaděný plyn se pak velmi rychle váže na červené krevní barvivo – hemoglobin – a zabraňuje potřebnému navázání kyslíku. V konečném důsledku dochází k hypoxii, kdy se postupně odkysličují vnitřní orgány člověka. I krátkodobé odkysličení mozku může mít trvalé následky, delší trvání nedostatku kyslíku může vést až ke smrti. Je proto nutné nepodceňovat toto riziko, a pokud topíte plynovým zařízením, nezanedbávat jejich servis.

Důležitá je prevence a ostražitost

Většina otrav je způsobena právě zanedbaným či neodborným servisem plynového spotřebiče a navazujících spalinových cest. Pro eliminaci rizik je proto doporučená pravidelná revize plynových spotřebičů, popřípadě jejich nahrazení novějšími verzemi (mají pojistku zpětného tahu spalin). V horkých letních měsících se obecně zhoršuje odtah zplodin plynových spotřebičů, čímž vzrůstá riziko možného úniku oxidu uhelnatého do místnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Do místnosti s plynovým kotlem si nainstalujte detektor oxidu uhelnatého

Hrozba není zanedbatelná ani v zimě, kdy se spaliny do bytu vrací inverzí. V případě, že zaznamenáte zvýšenou koncentraci tohoto plynu, odpojte zařízení od elektrické sítě, vyvětrejte a zavolejte servisního technika. Při provozu spotřebiče byste rovněž měli být obezřetní a mít možnost (např. koupelnu) vyvětrat. Jako bezpečnostní pojistka se doporučuje detektor oxidu uhelnatého, a to zejména do domácností, které využívají např. karmy.

Zdroj: Health, Nazeleno

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články