Toaletní papír na několik použití: Lidé přecházejí ke kontroverznímu vynálezu za účelem ochrany přírody

Tak trochu bizarní varianta, jak být přátelštější k životnímu prostředí, vyvolává kontroverze z hygienického nebo ekonomického hlediska. Rozhodně to není řešení pro každého.

i Zdroj fotografie: Uživatel Sarah67 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Šetrnější chování k přírodě je klíčové, přestože řadě lidí může tlak na globální přechod k čistým energiím nebo autům už hodně vadit. Protože nic se nemá přehánět. Přesto ekologicky přátelské výrobky stále více pronikají do lidských životů i tam, kde by je člověk hledal jen stěží. Vždyť kdo by si nepamatoval začátek pandemie koronaviru, kdy lidé vzali obchody útokem a jedním z jejich hlavních cílů byl toaletní papír.

Podobný koncept jako látkové pleny

Možná šlo o trochu překvapivý trend, ale asi si každý dokáže představit, jak moc nezbytným hygienickým pomocníkem v domácnosti je. A samozřejmě že i tento segment zasáhlo zelené šílenství, přestože se tradiční toaletní papír vyrábí z recyklátů. Stále více lidí přechází na opakovaně použitelné takzvané rodinné hadříky nebo utěrky, jimiž toaletní papír nahrazují.

V podstatě jde o stejný koncept, jako jsou látkové pleny nebo opakovaně použitelné menstruační vložky. V originále se používá pro pratelný a opakovaně použitelný látkový toaletní „papír“ název Family cloth. Cílem je podle jeho zastánců nahradit toaletní papír v každé domácnosti a nabídnout lepší alternativu. Je prý levnější a samozřejmě také ekologicky šetrnou variantou.

Použijete, odložíte a vyperete

Upřímně řečeno představa, že místo obvyklého toaletního papíru budete používat tyto látkové ubrousky a pak je jen vyperete, abyste je mohli znovu použít, není příliš lákavá. Nicméně propagátoři této alternativy argumentují i tím, že jim už nikdy nedojde toaletní papír. Rodinné utěrky se rozšířily právě poté, co lidé začali hromadit toaletní papír kvůli pandemii. Snažili se totiž najít nějakou náhradu.

Alternativní toaletní rodinné utěrky jsou vlastně běžná role, která by se měla skládat z 20 látkových čtverců vyrobených z měkkého materiálu, jako je například flanelová tkanina. Většinou jsou dodávány v rolích, ale lze je sehnat i v malých čtvercích, jež se dají naskládat do malého košíku. Jednoduše je člověk použije a pak je vloží do koše na prádlo. Následně se vyperou stejně jako běžné látkové pleny, nechají se uschnout a jsou připraveny k dalšímu použití.

Bidet zřejmě bude nutností

Pokud chtějí zastánci této alternativy slyšet, že jde o bezvadný plán, pravděpodobně narazí. Takové používání hadříků není podle jejich odpůrců vůbec vábné, stejně jako pomyšlení, že použité se nahází do koše na prádlo, kde se budou válet, dokud nepřijde čas praní. Nemluvě o tom, že i když se vyperou, budou hadříky společné pro celou rodinu. A toaletního papíru pravděpodobně stejně v domácnosti bude třeba, například pro hosty.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ♻️ Handmade Eco Products (@branches.of.me)

Zastánci zase tvrdí, že když přešli na rodinnou utěrku, cítili se čistší. A ti, kteří si vyrobili vlastní, zmiňují také úsporu peněz za nákup tradičního toaletního papíru. I když to může být sporné, protože rodinné utěrky mají skryté náklady, které souvisejí s praním a sušením. Důležité ale je, že drtivá většina zastánců ekologičtějších toaletních hadříků používá současně bidet, případně navlhčený hadřík.

Ekonomické i hygienické hledisko

Na používání opakovaně použitelného toaletního papíru jsou různé pohledy. Někteří lidé na tyto utěrky nedají dopustit, jiným připadají nechutné. Existují i různé úhly pohledu z hlediska ekologického, ekonomického, hygienického – nebo jen prostě zda připadají lidem uživatelsky komfortní. Nakonec je ale na každém z nás, zda budeme přátelštější k přírodě zrovna prostřednictvím rodinných hadříků, nebo nějak jinak.

Co si myslíte o používání rodinných utěrek?

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články