Zapomeňte na odleželé, pesticidy napuštěné brambory a naučte se pěstovat vlastní. Při správném uložení vám vydrží měsíce.
Brambory jsou jednou z nejvíce konzumovaných potravin. Jsou snadno dostupné, zasytí a nejsou nijak nákladnou položkou. Je to také surovina, ze které se v kuchyni dají dělat všelijaká jídla. Když máte na ně chuť, jednoduše zajdete do nejbližšího obchodu a koupíte si je. Jenže víte o tom, že takové brambory mohou být klidně i rok staré? Když se totiž vykopou, očistí se, a pak docela dlouho leží ve skladech. Než se tak dostanou na pulty obchodů, mohou být už značně odleželé. A čím déle leží, tím více ztrácí výživných látek.
Brambory si raději vypěstujte vlastní
Je nutno také podotknout, že dané brambory v obchodě jsou silně napuštěny všelijakými jedy a insekticidy. Je to potřeba, aby jich měl zemědělec dostatek na tak velkou poptávku. Takže podtrženo, sečteno je jednoduše logické, si místo koupě starých jedovatých brambor, vypěstovat vlastní. Nejde o nic těžkého, ani nákladného.
Vlastní úrodu pak můžete při správném uložení konzumovat celé měsíce. A buďte si jisti, že budou vždy chutnat skvěle. Myslíte, že pěstování brambor je jen výsadou těch, co mají vlastní pole nebo alespoň zahradu? Chyba. Brambory lze velice dobře zasadit i do kbelíku, pytle nebo třeba starých pneumatik. A tyto nádoby už se vlezou i na balkon nebo menší dvorek. Někdo tak pěstuje, i když má velký pozemek. Má ho však třeba určen na něco jiného a nechce si kus přeorat na řádky.
Větší pytel na sadbu brambor
Pojďme si nyní ukázat, jak snadné je pěstování třeba v koši, pytli nebo prostě látkové tašce o objemu alespoň 110 l.
- Nejprve je nutné do dna nádoby vystřihnout odtokové díry.
- Pak je třeba pořídit sadbové brambory a umístit je v teple. Nechte klíčky vyrůst na 0,5-1,5 cm a pak každou bramboru rozřízněte tak, aby na každé části byly dva klíčky.
- Nechte je další 3 dny v teple.
- Pytel zaplňte z 1/3 zeminou a zasaďte do ní brambory. Klíčky nechte asi 5 cm nad úrovní půdy. Koš umístěte na slunné místo.
- Pravidelně pytel hojně polévejte a zelené výhonky porostou, budou se táhnout za sluncem. Až budou dorůstat délky 20 cm, přisypte zeminu. Na tu dejte slámu a zasypte ji opět hlínou. Výhonky však musí vykukovat.
- Přidávejte zeminu podle potřeby.
- Ve chvíli, kdy listy zežloutnou, přestaňte polévat a nechte dva týdny ležet ladem.
- Zem ztvrdne a vy si pak můžete zralé brambory lehce z pytle vystříhat.
Pěstování brambor v nádobě
Brambory lze snadno pěstovat i na malém prostoru. Třeba na balkoně nebo kdekoliv, kde dopadá sluneční svit. Potřebujete na to akorát nádobu, která udrží vlhko uvnitř zeminy a nepustí ji na zem.
- Přichystejte si nádobu o 20 l. Může se jednat o starý hrnec, vědro, koš na odpadky, soudek nebo kbelík.
- Na dno dejte silnou vrstvu štěrku kvůli odvodnění.
- Vložte do něj pytlík na odpadky a přehněte jej přes hranu.
- Pak pytel vyjměte udělejte do něj 20 otvorů. Na dně i z boku a znovu jej s přesahem vraťte do kbelíku.
- Naplňte hlínou do výšky 10 cm a pokračujte stejně jako u předchozího způsobu pěstování.
U obou způsobů dbejte na dostatečnou zálivku. Brambory jsou z velké části tvořeny vodou, tak je nutné zeminu udržovat neustále vlhkou.