Jak se zbavit rzi ze starých hrnců

Rez se může objevovat na mnoha místech v domácnosti. Pokud trápí i vás, je několik jednoduchých cest, jak si s ní poradit. V mnoha případech vám budou stačit běžné věci, které máte doma.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Rez je úhlavním nepřítelem mnoha domácností. Najít ji můžeme snad na každém povrchu, nejčastěji asi v koupelně a v kuchyni. Je velmi nevzhledná a ruší dojem útulného bydlení. Mnohdy vypadá skoro jako špína, člověk by se za ni skoro až styděl, i když za ni nemůžete a zbavit se jí není vůbec jednoduché. Často selhávají i přípravky určené přímo na rez, které lze koupit od mnohých výrobců v nejrůznějších obchodech.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Rez se může objevit v mnoha domácnostech

Pojďme se proto podívat, jak přijít rzi na kloub. Můžete využít třeba tyto levné a účinné suroviny:

  • kyselina citronová
  • Coca cola
  • bílý ocet

Jak na rez pomocí kyseliny citronové

Kyselina citronová je poměrně dost agresivní, proto Vám zaručí perfektní vyčištění věcí od rzi. Její síla má ale také jeden negativní účinek, a to, že s sebou mnohdy kromě rzi, bere také barvu. Proto se nedoporučuje čistit rez kyselinou citronovou u natřených věcí.

iZdroj obrázku: PxHere.com
Čerstvě vymačkaná šťáva

Můžete ji ale využít pro perfektní vyčištění hřebíků, zahradní lopaty, rýče, matic apod. Postup je velmi jednoduchý, stačí kyselinu citronovou rozpustit v horké vodě, vhodit do ní předmět a počkat do rána.

Vyzkoušet můžete také Coca colu

Coca cola perfektně čistí od rzi zejména kuchyňské nádobí jako jsou mísy, hrnce nebo dortové formy. Kromě Coca coly si nachystejte ještě zmuchlanou alobalovou kouli. Do nádoby, kterou chcete vyčistit nalijte nápoj a chvíli počkejte. Pak se chopte hliníkové koule a umyjte s ní nádobu stejně, jako kdybyste umývali hrnec drátěnkou. Pak už stačí nádobu jen opláchnout od nápoje, ať není ulepená pro další použití.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
S rzí si poradí i běžné věci

Bílý ocet je také velmi účinný v boji proti rzi

Bílý ocet je vhodný pro čištění malých i velkých předmětů. Pokud je předmět tak malý, že lze do octa ponořit, není nic snazšího než ho topit celou noc. Větším předmětům můžete přes noc dopřát zábal v bílém octu, případně je polijte, nechte ocet působit a druhý den opláchněte vodou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články