Ztrácí vaše muškáty barvu? Důvodů pro žloutnutí listů je spousta, ne vždy je to přímo vaše chyba, můžete jim však pomoci ke krásné barvě.
Občas se vám může po přesazování do nových truhlíků stát, že se na listí vašich muškátů vyskytnou žluté skvrny. Není to vaše chyba, rostlina si jen potřebuje zvyknout na nové prostředí. V jiných případech však může ztráta zelené barvy naznačovat špatnou péči o květiny. Může se jednat o nevhodné umístění, zavlažování či jiné nedostatky.
Špatně zvolené prostředí
Jelikož mohou být muškáty citlivé na vysoké teploty, není vhodné je dávat v létě přímo na sluneční paprsky. V důsledku toho by mohly listy zežloutnout až zčervenat, v létě je však potřeba si dávat pozor ještě na silné sucho. Kosmetickým vadám vašich muškátů tak předejdete častým a pravidelným zaléváním, tato rostlina si totiž potrpí na včasnost.
Zažloutlé listí nezapomeňte ostříhat, jelikož už zpátky nezezelená a jen se tak zbytečně drží na květině. Nezapomeňte je zároveň ve velkých teplech přesunout na stinné místo, kde na ně nebude tolik pražit slunce. Stejně tak jim však může vadit i vysoká vlhkost, v takovém případě napravíte zažloutnutí listů méně častým zaléváním.
Špatná péče či nevhodné zavlažování
Velkým problémem může být pro karafiáty voda, ať už je jí příliš mnoho, málo nebo je prostě jen nevhodná. Zcela nepřichází v úvahu zalévat je ledově studenou vodou, ta by mohla stát nejen za žlutými listy, ale dokonce zničit celou rostlinu. Pokud vám voda stojí v květináči, pravděpodobně zase zavlažujete moc a je potřeba ubrat.
Je prostě potřeba všechno dělat s mírou, především pak u muškátů. I když se snažíte sebevíc, může se nakonec stát, že je napadne plíseň nebo nějaká nemoc. V takovém případě je potřeba izolovat rostlinu, u níž hrozí, že je napadena, od zdravých. Nakaženou květinu byste měli poznat podle toho, že list zežloutne celý najednou, neděje se to postupně.