Domácí násilí způsobilo rozpad manželství. Žena se nyní bojí, že přijde o své děti

Mladá žena se potýkala s domácím násilím, které jí v konečném důsledku způsobilo zdravotní obtíže. Rozhodla se odejít z domova, ovšem muž na ni podal trestní oznámení.

i Zdroj fotografie: West Midlands Police from West Midlands, United Kingdom/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
                   

Domácí násilí je poslední dobou časté téma a mnoho žen začíná více mluvit o tom, jak to mají nebo měly ve své domácnosti těžké, a že si „týrání“ od partnera určitou dobu dokonce ani neuvědomovaly. Podobně to bylo také u Báry, která se rozhodl povyprávět o svém zdrcujícím příběhu v oblíbeném podcastu Pod svícnem. Žena přiznala, že se snažila vztah dlouhou dobu zachránit, ovšem z toho měla nakonec jen zdravotní obtíže. Když se však rozhodla manželství ukončit, začalo jí další náročné období, které trvá dodnes – může totiž přijít o své děti. 

Psychické týrání mladé ženy 

Žena to neměla doma lehké již nějakou dobu, ovšem psychického týrání si začala skutečně všímat až poté, co ji manžel začal výrazně shazovat. Často jí říkal, že je úplně k ničemu, a naštvala jej naprosto každá banalita. „Psychické týrání je skryté. Trvalo, než jsem si to začala uvědomovat. Začalo to postupným snižováním sebevědomí. Každý den jsem slyšela, že mi nic nejde, byly to často banality. Poté začaly jeho cholerické výbuchy hněvu, rozbíjel nábytek, bála jsem se. Nutil mě i k sexu,“ popsala Bára s tím, že měla zakročit již dříve. 

Týral je a nakonec utekl od své ženy i 3měsíčního dítěte za milenkou. Nečekanou pomstu mu přichystala jeho vlastní matka

I přes tyto nepříjemnosti se však žena rozhodla zpočátku dát manželovi ještě šanci, neboť chtěla zachránit svou rodinu, a zejména dopřát rodinný život svým dětem. Dokonce navrhla i sezení na terapii, ovšem tu prý s agresí odmítal. „Snažila jsem se řídit podle partnerových pravidel, ale ani to nepomáhalo. Vše se poté zhoršilo s narozením druhého potomka,“ pokračovala zdrcená žena s tím, že již nemohla vydržet tlak, který na ni byl vyvíjen, a tak se rozhodla odejít. Šlo jí přitom pouze o to, aby její děti mohly vyrůstat v normálním prostředí. 

Nepomohla ani tchyně 

Bára se snažila hledat pomoc i u své tchyně, která však odmítala její přítomnost a pokaždé, co přišla, ji vyhnala: „Jeho matka mě vyhnala ze svého domu s tím, že dokud to nevyřešíme, nemám se tam ukazovat. Neměla jsem z její strany žádnou podporu, byla jsem na rodičovské dovolené. Odešla jsem za svou rodinou, do domu po mých prarodičích.“ Když už si však žena myslela, že je po všem, přišla ta největší rána. Ačkoli se chtěla s mužem normálně domluvit, aby se s dětmi stýkal a ony tak neztratily kontakt se svým otcem, raději se obrátil na soud. 

Soudní opatření a skutečné potíže 

Mezitím, co Bára ve strachu odešla z domácnosti, její bývalý partner podal předběžné opatření k soudu a začaly další strasti. „Soud nařídil, aniž by znal kontext mého odchodu, abych se okamžitě vrátila do bytu, ze kterého jsem zoufale odešla,“ vysvětlila žena s tím, že se nyní již nebojí o své zdraví, ale o budoucnost jejich dětí. Na DámskémDeníku jsme také psali o další oběti psychického týrání. Tehdy se však jednalo o 12letého chlapce, který byl terčem šikany ve škole a nakonec z neznámých důvodů zemřel. 

Muž křičí na ženu iZdroj fotografie: Depositphotos
Kvůli neustálému psychickému týrání se žena rozhodla muže opustit, tím však problémy neskončily

Ačkoli to vypadalo, že psychické týrání ženy bylo tím nejhorším obdobím, kterým si mohla projít, skutečné problémy jí začaly se soudními spory. Bára chce nyní za každou cenu dokázat přítomnost domácího násilí, kterou potvrdili i sami odborníci, ovšem soud k této skutečnosti stále nepřihlíží. Jedná se přitom podle webu ŠanceDětem o chování, které nejenže vyvolává u druhého strach a nutí jej podřizovat se druhému, ale může vyústit až ve fyzické násilí. 

Jaký máte názor na domácí násilí vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články