Živý vánoční stromeček má doma mnoho domácností. Jak ale zajistit, aby u něho neopadávalo jehličí? Není to až tak složité. Stačí jenom pár jednoduchých triků a strom bude vypadat dokonalý dlouhou dobu.
Vánoce si bez ozdobeného stromečku lze už jen těžko představit. Podle tradice by se měl odstrojovat až na Tři krále, případně dokonce až začátkem února, kdy se slaví Hromnice. Spousta domácností dnes raději volí umělé stromečky, které se dají použít opakovaně a mají tu výhodu, že neopadávají. Na druhou stranu jejich jehličí nám neprovoní dům a mnohdy ani nevypadají příliš slavnostně. Jak to tedy udělat, abyste si doma mohli ponechat živý stromeček, ale zároveň zamezit opadávání jehličí?
Obohaťte vodu, kterou stromek zaléváte
Pokud jste přinesli stromeček v květináči nebo nádobě, máte prakticky vyhráno. Jednoduchým trikem se dá zapříčinit, aby vydržel krásný a bohatý po několik týdnů. Musí se ovšem často zalévat. Zkuste do vody přidat následující věci:
- Pár měděných mincí
- Cukr
- Sůl
Měděná mince funguje jako fungicidní přípravek. Ve vodě se nebudou množit ani žádné bakterie a řasy, čímž se prodlouží životnost stromečku. Cukr a sůl rozpuštěné ve vodě zase fungují jako přírodní hnojivo. Samozřejmě můžete použít i hnojiva zakoupená ve specializovaném obchodě, je ale třeba mít na paměti, že přírodní stromy mají nízkou toleranci k chemickým přípravkům a výsledek by mohl být opačný než ten, jakého jsme chtěli dosáhnout.
Vánoční stromky jsou na vodu náročné
Vánoční stromeček bychom měli zalévat teplou vodou (nikoliv horkou). Teplá voda se snáz dostane ke kořenům a lépe ho hydratuje. Zalévat bychom měli pravidelně, když je substrát suchý.
Obecně platí, že čím teplejší místnost jsme pro stromek zvolili, tím častěji budeme muset zalévat. Záleží ovšem také na druhu zvoleného stromku. Nejméně opadávají kavkazské jedle.
Dopřejte mu čas se přizpůsobit
Živý strom také nesmíme zvenku okamžitě přinést do pokoje, brzy by opadal. Stromeček se potřebuje chvíli adaptovat a na teplejší klima přivykat postupně. Ideální je ho první den postavit do garáže, na balkon chráněný před větrem, do chladnější chodby či do sklepa. Měli bychom se vyvarovat jeho umístění do blízkosti topení či jiného zdroje tepla. Stromky také nesnáší průvan, proto není vhodné v jeho blízkosti otevírat okno a větrat.
Pokud pořizujete stromek uříznutý, věnujte pozornost barvě řezu. Pokud je na pohled plocha řezu tmavá, od jeho pokácení už uběhla příliš dlouhá doba, vyberte si raději světlejší. Doporučuje se také odříznout malý kousek kmenu a postavit stromek do nádoby s vodou. Tu postupně dolévejte, aby nevyschla. Vánoční stromeček můžete také rosit rozprašovačem, aby měl zajištěné ještě lepší zavlažování.