Hnojení je důležitou součástí zahrádkaření, ať se jedná o okrasné rostliny nebo zeleninu, kterou po sklizni můžete skladovat a užívat si její chuť po celý rok.
Pro rajčata můžete využít hnojivo, zakoupené ve specializovaných obchodech, nebo použít suroviny, které jsou dostupnější a možná vám bude stačit zajít ven na zahradu nebo si suroviny nasbírat při běžné procházce.
Jako hnojivo se hodí podestýlka pro ptáky nebo hnůj
Podestýlka je hnojivo, které ovlivňuje kulturu rajčata, stejně jako komplexní minerální hnojivo, které obsahuje velké množství fosforu a dusíku. Čerstvý drůbeží hnůj je po zředění vodou velmi účinný. Stačí naplnit 2/3 kbelíku o objemu 10 litrů hnojem a nalít po okraje vodu. Směs nechce na vzduchu 7-10 dní a poté se musí zředit – v 10 litrech vody 500 ml směsi. Kapalina se poté nalije do záhonky mezi řádky.
Sušený drůbeží hnůj můžete použít jako hnojivo na rajčata. Stačí nalít 10 l vody na 500 g hnoje, zakrýt nádobu plastovou fólií, ale by se dusík neodpařil, a nechat směs 3-5 dní odstát, ale denně ji zamíchejte. Roztok smíchejte s vodou v poměru 1:20 a nalijte 0,5 l pod každé pouzdro rajčete.
Skvěle fungují i kopřivy
Hnůj můžete nahradit i jinými přírodními prostředky. Jedná se o hnojivo, které se připravuje z ½ kbelíku odpadu naplněného vodou, uzavře se víkem a nechá stát na teplém místě po dobu jednoho týdne. Získaná infuze se musí dobře promíchat a zředit vodou v poměru 1:10. Po každý keřík poté nalijte 0,5-1 litr hnojiva.
Dobře budou jako hnojivo pracovat i kopřivy. Jsou bohaté na dusík, draslík a železo. Naplňte 2/3 kbelíku kopřivami, nalijte vodu, ale ne po okraje, dejte nahoru víko a nechte asi 7-10 dní máčet na teplém místě. Když začnou kopřivy kvasit, 1 l infuze zřeďte v 10 l vody a získaným roztokem zalijte rajčata pod kořeny. Na každou rostlinu použijte 1-2 l. Je to hnojivo, které se nepoužívá tak často, ale určitě s ním neprohloupíte. Každý měsíc provádějte proceduru s kopřivami dvakrát. Rajčata budou mít dobrý základ pro růst a následné kvetení.