Byl objeven nový a nebezpečný druh pavouka. Dobře se mu daří pod postelí

Příroda je nevyzpytatelná, a tak i v dnešní době vědci objevují nové druhy zvířat. Mezi ně patří i tento nově objevený pavouk, který může být hodně nebezpečný.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý z nás zná několik lidí, kteří nesnáší pavouky a mají z nich strach. A není divu. Některé druhy totiž mohou být lidem velmi nebezpečné, navíc pavouci vyvolávají respekt i svým vzhledem. Podívejte se na nově objeveného pavouka z Mexika.

Pavouci nosí štěstí

Určitě znáte mnoho pranostik, které vám radí pavouky ve vaší domácnosti nezabíjet. mohou vám totiž do domu přinášet hojnost i štěstí. Často se také uvádí, že přítomnost pavouka vás zbaví kdejakého otravného hmyzu, jelikož pavouci si s nimi dokážou dobře poradit. Některé druhy pavouků však mohou být výjimkou. Mezi nebezpečné pavouky patří také druh loxosceles tenochtitlan.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z pavouků má mnoho lidí velké obavy

Tento druh pavouka byl objeven v Mexiku, za objevem stojí vědci z National Autonomous University v Mexiku. Vědci si nejdříve mysleli, že se jedná o druh, který je světu již dávno známý (loxosceles misteca), brzy si však uvědomili, že je jedná o zcela nový druh.

Pavouk má v sobě nebezpečný jed

Hned po objevu tohoto druhu pavouka se zvedl i zájem všech světových badatelů. Po zkoumání si uvědomili, že jeho jed může být lidem velmi nebezpečný. Nejedná se však o smrtelné nebezpečí, se kterým se můžete setkat u jiných, mnohem nebezpečnějších druhů. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Někteří pavouci mohou být smrtelně nebezpeční

Jeho jed však může zapříčinit nevratné poškození buněk, takzvanou nekrózu tkáně. Kousnutí způsobí narůžovělý až fialový flek na kůži, který se může rozšířit až do průměru 40 centimetrů. Jeho kousnutí může být lidem velmi bolestivé, způsobuje navíc také náhlou únavu nebo nevolnost. V některých případech může vyvolat také horečku nebo dokonce nepříjemnou bolest kloubů. Některé případy kousnutí tímto pavoukem však nezpůsobilo žádné z příznaků, proto se může jednat jen o konkrétní alergii na pavoučí jed.

Čím se pavouk živí?

Tento druh pavouka se podle vědců mnohdy vyhýbá lidem a jeho kousnutí je zapříčiněno až ve chvíli, kdy cítí své velké nebezpečí. Podle vědců se však může objevit i v městských oblastech, kde pavouk najde veškeré podmínky pro život. Prostředí lidských obydlí totiž přináší potřebnou potravu, teplotu i správnou vlhkost. Odpadky totiž lákají různé druhy hmyzu, který je tou správnou potravou pro pavouka.

iZdroj fotografie: Pixabay

Objev nového druhu pavouka mnoho lidí překvapil

Nejhorším obdobím pro velký výskyt těchto pavouků je podle vědců období dešťů. V tomto období se totiž v mexické oblasti pavouci páří, a tak hledají svého partnera. Při hledání se mohou usadit v botách, v šatníku nebo dokonce v posteli. Nejlepším preventivním účinkem, jak se přítomnosti pavouků vyhnout, je neustálé udržování pořádku a čistoty v domácnosti. Používejte při úklidu přípravek s octem, ten pavouky odláká.

Podobný druh pavouka žije i v Evropě

Ačkoliv vědci objevili pavoučí druh loxosceles tenochtitlan pouze v Mexiku, jeho velmi příbuzný druh žije také po celé Evropě, nejčastěji ve Francii. Jedná se o druh loxosceles rufescens. Jeho přítomnosti se však nemusíte bát, kousnutí totiž nedoprovází žádný nebezpečný jed, a tak je velmi neškodný. Navíc tento druh se nerad vyskytuje v přítomnosti člověka a rozhodně není za žádných okolností agresivní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kde žijí pavouci? Dobře se jim daří i pod postelemi

Podle vědců je dokázané, že pouze 10 % lidí má prudkou reakci na pavoučí kousnutí. Většinou si přítomnosti jedu pod kůží člověk ani nevšimne, to je způsobeno hlavně malým množstvím jedu, který není nikterak nebezpečný. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samozřejmě děti a starší lidé s nižší imunitou. V těchto případech může dojít k alergické reakci a některým nežádoucím příznakům. 

Zažeňte pavouky z vaší domácnosti

Existuje mnoho rad a tipů, jak se zbavit pavouků ve vaší domácnosti. Jako první a velmi účinná rada je vůně levandule. Tu totiž pavouci rozhodně nesnesou. Pokud levanduli rozptýlíte po celém bytě ve formě éterického oleje nebo rozprašovačem, brzy nepotkáte jedinou známku pavučin. Stejně na pavouky platí také například ocet, slaná voda nebo kaštany.

Zdroj: OutDoorLife

147 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 4729 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život to děláte špatně. Jediná správná pravidla skladování a konzumace ovoce, aby vydrželo čerstvé
Události247.cz
Další rána pro premiéra Babiše. Hnutí ANO dál padá v průzkumech
JakZdravě.cz
8 obrovských změn, které se stanou s vaším tělem po konzumaci zázvoru
VědaŽivě.cz
První vesmírný hurikán, který byl detekovaný nad severním pólem, vědce ohromil