Z největší jeskyně světa se ozývaly podivně tajemné zvuky. Až 20 let po jejím objevení se průzkumnicí odvážili jít dovnitř

Objevovat přírodní krásy musí být skvělým zážitkem i příležitostí. Některé z nich však doposud nikdo nenavštívil a zůstávají stále neprozkoumané.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na světě existuje mnoho krásných míst, které lidi objevili teprve nedávno. Jednou z nich je i jeskyně v národním parku Phong Nha-Ke Bang ve středním Vietnamu. Její celé jméno je Son Doong a poprvé ji objevil místní obyvatel v roce 1991. Všiml si zvláštního přírodního útvaru, ze kterého vycházely podivné zvuky. Nyní se na toto místo téměř po dvaceti letech vydali další průzkumníci.

Výzkumná expedice do jeskyně

Son Doong se také nazývá horská řeka, která protéká uvnitř jeskyně. Ta leží uprostřed džungle a je poměrně obtížně dostupná. Do roku 2009 byla největší jeskyní na světě Deer Cave na ostrově Borneo v Malajsii. Ta má šířku 91 metrů a délku zhruba 1 600 metrů. V roce 2009 se do Son Doong vydala britská skupina speleologů, kteří šli ke vchodu do jeskyně přibližně 10 kilometrů pralesem.

iZdroj fotografie: Uživatel Travelinknu / Creative Commons / CC BY-SA

Z této expedice vzešly četné informace. Na dně jeskyně se nachází jezero, jehož hloubku se tým vědců pokusil změřit. Nestačil jim k tomu však ani 200 metrů dlouhý provaz. Podle odborníků je jeskyně stará přibližně 3 miliony let. Největší místnost je vysoká 200 metrů a široká 150 metrů. Na délku měří přibližně 5 kilometrů. V roce 2013 byla zpřístupněna veřejnosti.

Jeskyně má svou vlastní džungli

Na některých místech se strop propadl, díky čemuž se do vnitřních prostor jeskyně dostalo denní světlo. Poté se zde začala tvořit džungle. Rostou zde i vysoké palmy. V jeskyni naleznete největší podzemní vodopád na světě. Díky paprskům světla, které se dostávají do jeskyně, se zde obnovila činnost krápníků. Její gigantické rozměry dokážou mile překvapit a ohromit nejednoho návštěvníka.

iZdroj fotografie: Uživatel Travelinknu / Creative Commons / CC BY-SA

Podrobnému přístupu do jeskyně brání především prudký tok ponorné řeky. Pro podrobnější výzkum je potřeba toto místo navštívit v měsících, kdy řeka nestoupá, ale spíše klesá. V minulosti vznikaly nápady, že by do jeskyně vedla i lanovka, aby měli návštěvníci mnohem lepší přístup. To však rozhořčilo místní obyvatele, a nakonec se nic nekonalo.

Navštívili byste Son Doong, kdybyste měli příležitost?

Zdroj: Son Doong

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Renata Švejdová

Zobrazit další články