Každý ví, že čich psa je nesrovnatelně kvalitnější než ten lidský. Jak se ukázalo, lze jej použít také v boji s koronavirem. Úspěšně nahrazuje běžné testy pro COVID-19, ale stále se o takovém způsobu testování jen mluví.
Jak psi dokážou pozitivního pacienta odhalit? Mají dokonale rozvinutý čich.
Psí čich se používá běžně
Čtyřnozí mazlíčci jsou využíváni státními orgány dnes a denně. Pomáhají hledat pohřešované, cítí drogy nebo hledají trestance. Dnes stejní pomocníci pracují na letištích, kde pomáhají hledat nakažené pacienty, kteří o své nemoci nemají ani tušení.
Neocenitelná pomoc
Zprávy o tom, že psi cítí COVID-19, se objevily už dříve, a to skoro na začátku pandemie. Do té doby bylo rozhodnuto provést trochu rozsáhlejší výzkum na toto téma, založený na měsících testování, které by potvrdily neobvyklé vlastnosti psích detektivů. Dnes je známo, že pomoc psů je v tomto případě neocenitelná. S našimi čtyřnohými přáteli se můžeme stále častěji setkávat na letištích, kde cítí symptomatické i asymptomatické pacienty infikované COVID-19, což je z hlediska počtu nových infekcí velmi důležité.
Kvalitnější než test?
Něco na tom je. Pes totiž dokáže detekovat koronavirus rychleji a je velmi přesný. Podle německých vědců je účinnost detekce COVID-19 domácími zvířaty kolem 94%. Z více než tisíce vzorků pacientů (nejčastěji vzorků moči nebo potu) psi detekovali přes sto padesát pozitivních vzorků, aniž by rozpoznali 30 případů infekce. Skoro osm set negativních vzorků bylo odmítnuto a přes třicet negativních vzorků bylo kvalifikováno jako pozitivní.
V popsané studii navíc jedno zvíře testovalo až sto osmdesát vzorků denně. To však není jediná výhoda použití psího pachu k detekci infekce u lidí s COVID-19. Testy jsou poměrně drahé. Mnohem levnějším řešením je psa správně vycvičit.
Jaké jsou nevýhody?
Existuje však jedna nevýhoda, a tou je náchylnost psa k onemocnění. V tomto případě samozřejmě hodně záleží na plemeni. Infikovanější jsou například mopslíci, kteří mají sklon ke slabým plicím kvůli krátkým a zkrouceným nosům.