Jestliže už za sebou máte získání magisterského titulu, možná se vám honí hlavou, co dál. Určitě je dobrým nápadem najít si první stabilní zaměstnaní, ale neznamená to nutně, že musíte se studiem nadobro seknout.
Pokud vás akademické prostředí stále táhne, zvažte získání rigorózního titulu. Co to obnáší a jak postupovat při psaní rigorózní práce?
Volba tématu
Klíčovou roli hraje vypracování rigorózní práce. Jedná se o odbornou práci, která má větší rozsah než diplomová práce a měla by být také daleko propracovanější. Právě sepsáním rigorózní práce prokážete, že jste dosáhli v daném oboru hlubšího poznání a také že dokážete nabyté vědomosti aplikovat v praxi.
Jak se připravit
Před samotným psaním se zaměřte na získání dostatečného množství rešerší a odborných podkladů. Jakmile se vám toto podaří, bude samotná tvorba práce daleko snazší. Měli byste si nachystat podklady jak pro teoretickou část práce, tak pro tu praktickou – například různé průzkumy, statistiky apod.
Konzultujte, tiskněte, přepisujte
Proces psaní je kreativní a zahrnuje mnoho oprav, změn a smazaných odstavců. Vyplatí se být v kontaktu s vedoucím práce a případné nejasnosti hned konzultovat. Pořiďte si také tiskárnu, k tomu můžete zvolit tonery HP a tiskněte, čtěte, škrtejte a přepisujte. Ze zkušenosti mnoha studentů je jasné, že na papíře vždy lépe najdete chyby a také bude proces tvorby kreativnější.
Zvažte korekturu
Jestliže nejste zrovna hvězda pravopisu a stylistiky, rozhodně se vyplatí nechat si práci zkontrolovat zkušeným korektorem. Nezdá se to, ale na práci většího rozsahu snadněji vyniknou stylistické nebo pravopisné chyby a zbytečně vám berou kredit. Jde také o správnost citací a celkovou vizuální úpravu práce.
Připravte se na obhajobu
Jedna věc je odevzdání práce, druhá je obhajoba. Pokud práci neobhájíte, se státní rigorózní zkouškou se můžete rozloučit. Proto se na obhajobu řádně připravte, pročtěte si pečlivě posudky vedoucího i oponenta a buďte připraveni odpovídat i na nepříjemné otázky.