Jak zastavit vztekání u dětí? Mnoho rodičů zná jeden velmi originální trik, díky kterému to jde snadno, rychle a jednoduše. Mnohdy stačí položit potomkovi jenom jednu jedinou otázku.
Všechny děti se občas vztekají. Je možné s dětským záchvatem vzteku něco udělat, nebo je lepší dítě prostě nechat a počkat, až ho to přejde? O svou zkušenost se podělila matka pětileté dcery z Brazílie. Záchvaty vzteku se mohou dít z několika důvodů, zde je výčet jen několika:
- Sourozenec jim sebral hračku
- Nedaří se jim to, o co se pokouší
- Nechce se jim jít spát
- Nechce se jim do školy nebo do školky
- Něco jsme jim zakázali
U její dcery Alice se záchvaty začaly ve zvýšené míře objevovat, když nastoupila do školky. Nemohla si tam zvyknout, byla nervózní a i doma se stále více vztekala pro každou maličkost. Proto matka s dcerou, na doporučení učitelek z mateřské školy, zamířila k dětskému psychologovi. Ten dal oběma spoustu užitečných rad.
Dítě musí vědět, co je špatně
Ať už je příčina vzteku jakákoliv, je vždy nutné pomoct dítěti uvědomit si, co se vlastně děje. Tato rada funguje u dětí starších pěti let, které už si dokážou uvědomit své chování i jeho následky. Modelová situace by vypadala asi takto: Chceme, aby naše dítě šlo spát, ale ono si chce ještě hrát s autíčky nebo s panenkami. Už poznáme, že se blíží záchvat vzteku, a tak se dítě zeptáme na jednoduchou otázku – je to velký problém, střední problém nebo malý problém?
Když dítě začne přemýšlet, co se v něm vlastně odehrává za pocity, může to záchvat vzteku naprosto zastavit. Společně byste pak měli začít hledat řešení, a to podle závažnosti problému tak, jak ho vidí dítě. V naprosté většině případů se bude jednat o malé problémy, které se vyřeší nejrychleji a nejjednodušeji.
Velkým problémům musíme věnovat pozornost
Pokud dítě považuje problém za středně závažný, s největší pravděpodobností ho také nakonec vyřešíme, ale bude to vyžadovat nějaký čas. To zároveň učí naše děti trpělivosti. Pokud je problém závažný, rozhodně bychom ho neměli ignorovat a mávnout nad ním rukou.
Naopak bychom měli respektovat, že dítě situaci vnímá jako velmi obtížnou, a měli bychom se snažit mu pomoct, a to i v případě, že nám samotným problém připadá jako maličkost. Měli bychom se také snažit naučit dítě chápat, že v životě ne vždy všechno vychází podle našich plánů.
Příklad, jak situaci řešit
Pro příklad uvedeme situaci, která se mamince malé Alice stala. Byla zima a Alice se měla obléct do školky. Chtěla si vzít své oblíbené kalhoty, jenže ty byly v prádle. Už začala trucovat, když se maminka zeptala: „Alice, je to velký, střední nebo malý problém?“ Alice sama uznala, že se jedná o malý problém a jelikož už sama věděla, že malé problémy se dají rychle a snadno řešit, maminka se jí zeptala, jaké je řešení. Alice navrhla, že si vybere jiné kalhoty.
Zde je důležité umět dítě také pochválit za to, že samo dokázalo problém vyřešit a navrhnout řešení, které bude pro obě strany fungovat. Vychovávat dítě není nic snadného a my si musíme projít všemi fázemi jeho vývoje. Občas uděláme chybu, ale nikdy není pozdě si ji uvědomit a vrátit se na správnou cestu, která je únosná pro nás i pro naše dítě.