Vstávat s nepříjemnými pocity v žaludku, bolestí hlavy či nevolností není ten úplně nejlepší začátek dne.
Pokud se po ránu opakovaně necítíte dobře, je třeba najít příčinu. Přinášíme vám 7 nejčastějších příčin ranní nevolnosti.
Nízká hladina cukru v krvi
Pokud je hladina cukru v krvi příliš nízká, můžete pociťovat nevolnost. Tomuto stavu se říká hypoglykémie. Ta nastává, když tělo nemá dostatek glukózy, kterou by přeměnilo v energii. Ačkoli se tento stav týká především lidí s diabetem, může nastat i u jedinců, kteří diabetem netrpí. U těch může být způsobena vyšším příjmem alkoholu nebo půstem. Chcete-li tento stav zmírnit, snězte hned ráno nějaký sacharid, který vám hladinu cukru rychle zvedne.
Pálení žáhy
Pálení žáhy způsobuje tzv. kyselý reflux, kdy se žaludeční kyseliny vrací jícnem zpět. Potrápit vás může právě po ránu, kdy je tělo po celonočním spánku ve vodorovné poloze. Abyste tomuto jevu zabránili, nejezte těsně před spaním. Takto přijatá potrava již nestihne být strávena a proto vás trápí bolavý žaludek.
Únava
Narušení spánku způsobuje chaos v našem cirkadiánním rytmu, biorytmu těla, který trvá 24 hodin a je napojen na činnost našich orgánů a produkci hormonů v těle. Prvním krokem ke kvalitnímu spánku je vytvoření pravidelné rutiny. Choďte spát ve stejný čas a snažte se “naspat” stejný počet hodin. Také se snažte vstávat na první zazvonění budíku.
Úzkost
U žen může být ranní nevolnost spojena též s menopauzou, která kvůli fluktuacím estrogenů a progesteronu a změnám hladin kortizolu často přináší pocity úzkosti a nejistoty. Proti těmto pocitům nelze příliš účinně bojovat, tímto složitým obdobím si musí projít každá žena.
Těhotenství
Ranní nevolnost může být také klíčovým znakem toho, že je žena těhotná. Ranní nevolností, která má tendenci začít mezi 4. a 9. týdnem těhotenství, trpí přibližně 80 % těhotných žen. Ani tento jev není možné plně kontrolovat, ačkoli existuje několik věcí, které vám mohou přinést úlevu:
- zázvor, včetně zázvorových sušenek, zázvorového čaje a zázvorového piva
- šumivé nápoje, zejména limonády
- suché slané sušenky
Ale nebojte se, ranní nevolnost většinou zmizí po prvních třech měsících těhotenství.
Zánět vnitřního ucha
Kromě ranního pocitu nevolnosti trpíte navíc závratí? Pokud ano, mohla by to být labyrintitida. Tento stav vnitřního ucha je způsoben zánětem nervu, který posílá informace o rovnováze do mozku. Obvykle je spuštěn virem, jako je nachlazení nebo chřipka, výjimečně pak bakteriální infekcí.
Kocovina
Existuje až 47 příznaků kocoviny a ranní nevolnost je jedním z nich. Příčinu už znáte, jak ale přinést úlevu? Snažte se hodně pít a také spát. Alkohol totiž dehydratuje. Příště, až budete popíjet s přáteli, vypijte mezi alkoholickými nápoji sem tam sklenici vody.