Možná jste nevěděli, že klasické barvy na vlasy pro vás mohou být toxické. Eliminujte riziko a obarvěte si vlasy přírodními barvivy.
Pokud jste si někdy bavili vlasy sami doma, jistě jste si četli příbalovou informaci. Celkem tučně je tam zvýrazněno varování, podle něhož musíte nejprve barvu vyzkoušet na malé části pokožky. Teprve v případě absence jakékoliv reakce si můžete vlasy obarvit. Tento test je zcela oprávněný. Klasické barvy na vlasy jsou totiž nabité chemikáliemi, které mohou být pro vaše tělo toxické. Zkuste proto zcela přírodní alternativu, jež nezatíží váš organismus ani vaše vlasy.
Mezi přírodními a syntetickými barvami na vlasy je rozdíl
Již dle označení je zřejmé, že mezi těmito dvěma druhy barev na vlasy bude značný rozdíl. Zatímco přírodní barvy na vlasy cílí na absenci chemikálií a přirozené barevné odstíny, syntetické barvy na vlasy jsou chemií nabité. Obsahují složky jako parabeny, sulfáty či amoniak, které mohou být pro tělo toxické. Jedním z možných následků, který uvádí Americká společnost pro rakovinu, je zvýšené riziko vniku rakoviny – zejména pak rakoviny močového měchýře a rakoviny krve (leukémie).
Mnohem častějším je při použití syntetických barev na vlasy podráždění pokožky hlavy a nenávratné poškození vlasů. Na druhou stranu přírodní barvy na vlasy garantují absenci těchto rizik. Jediným ne úplně příjemným faktem je, že se snáze vymývají. Tomu ale můžete částečně předejít. Stačí se vyhnout například používání kulmy či žehličky na vlasy, nemýt si hlavu pod proudem horké vody nebo případně používat přípravek pro tepelnou úpravu vlasů.
Přírodní suroviny pro dlouhodobé barvení vlasů
Rozhodli jste se, že zkusíte některou z přírodních barev na vlasy? Výborně! Můžete si je buď zakoupit v drogerii (např. Henna), nebo si je vyrobit doma. Prvním způsobem je barvení vlasů pomocí zeleninových šťáv. Pro sytější červený odstín s chladnými podtóny si připravte šťávu z červené řepy. Pro získání červenooranžového odstínu zase mrkvovou šťávu. V obou případech je postup stejný – šťávu smíchejte s nosným olejem (například kokosový či olivový olej) a naneste na vlasy.
Dbejte na to, abyste na vlasy nanesli dostatečné množství. Následně je zabalte do potravinové folie a šťávu nechte hodinu působit. Posléze opláchněte jablečným octem (či vodou). V případě, že si přejete získat sytější odstín, můžete proces následující den zopakovat. Takto obarvené vám vlasy vydrží až několik týdnů. Nicméně nutno podotknout, že každá barva (lhostejno zdali přírodní či syntetická) poté chytá a drží lépe na světlejších vlasech.
Pro výrobu přírodní barvy využijte suroviny, jež máte doma
Dalším způsobem je barvení vlasů pomocí citronové šťávy. Tu použijte, chcete-li vlasy přirozeně zesvětlit. Pozor, zde jsou výsledky trvalé. Citronovou šťávu ničím neřeďte, pouze ji přelijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte na vlasy. Ideálně si sedněte na slunce (efekt podpoříte) a nechte hodinu působit. Následně vymyjte. Protože jsou změny postupné, pro výrazně světlejší odstín budete muset citronovou šťávu aplikovat několikrát.
Naopak pro ztmavení vlasů využijete kávový lógr. Barvu si z něj připravíte následovně: uvařte si šálek opravdu silné kávy a polovinu takto připravené kávy smíchejte se 2 lžícemi kávového lógru a 250 ml bezoplachového kondicionéru na vlasy. Připravenou směs naneste na umyté a lehce vlhké vlasy a nechte hodinu působit. Následně vymyjte. Přírodní barva z kávy dokáže dokonce zakrýt první šediny. Pokud tedy nechcete investovat ihned do barvy, můžete zkusit tento postup.