Rodiče, výprask může nepříznivě ovlivnit vývoj mozku vašich dětí, varuje studie. Nezadělávejte svým dětem na budoucí problémy

Podle nové studie může výprask ovlivnit vývoj mozku dítěte podobným způsobem jako závažnější forma násilí. Raději pořádně zvažte, jestli na své dítě vztáhnete ruku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je vědecky dokázáno, že děti, jejichž rodiče používají tělesné tresty, mají větší pravděpodobnost, že u nich vznikne úzkost, deprese, problémy s chováním a další problémy, které jsou spojené s duševním zdravím. Mnoho lidí si ale stále neuvědomuje, že výprask je určitá forma násilí.

Jak výzkum probíhal

Každé dítě, které bylo pro výzkum vybráno, leželo na přístroji určeném pro magnetickou resonanci a sledovalo obrazovku počítače. Na té byly zobrazeny různé obrázky herců, kteří dělali obličeje, některé byly rozzlobené a některé neutrální.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skener zachytil mozkovou aktivitu, při dětské reakci na každý obličej. Tyto snímky pak byly analyzovány, aby se ukázalo, zda byl nějaký rozdíl mezi reakcí dítěte, které někdy dostalo výprask a dítěte, které ho nikdy nezažilo.

Tělesné tresty neovlivňují každé dítě stejným způsobem

Výzkum ukázal, že rozzlobené tváře vyvolávaly u dětí, které zažily výprask větší strach než u dětí, které bity nebyly nikdy. Naznačuje to, že i když mnoho lidí nepovažuje výprask za nějakou formu násilí, jde o to, že dětský mozek na něj reaguje jako na nějakou formu týrání. Je ale důležité si uvědomit, že tělesné tresty neovlivňují každé dítě stejným způsobem. Některé děti mohou být více odolné než jiné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snad toto tvrzení pomůže rodinám

Důležité je, že tělesné tresty jsou rizikem, které může ovlivnit vývoj dětí, a podle vědců by se rodiče měli výpraskům vyvarovat. Doufáme, že toto zjištění může přimět rodiny k tomu, aby fyzické tresty nepoužívali a místo toho raději zkusili s dítětem více mluvit. Snad to pomůže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: NewsHarvard

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články