Zdaleka ne každý má to štěstí, že jeho miminko usne hned, jak ho položí do postýlky. Většinou se to neobejde bez křiku a nářku. Máme pár triků, jak to zvládnout snáz.
Zkušenosti rodičů s uspáváním jejich ratolestí se různí. Někteří nemají problém dítě kdykoli uspat a jiní jsou zralí na psychiatra, protože jejich štístko spinká výhradně přes den a to jen na pár hodin. Holt je každý člověk jiný a to, co zabere na jedno dítě už nemusí zabrat na žádné další. Přesto existuje pár rad a triků, které jsou poměrně dost úspěšné a mezi rodiči se sdílejí na sociálních sítích. Pojďme se na ně podívat blíž.
Miminko chce slyšet tlukot srdce
Každý člověk se cítí nejbezpečněji v důvěrně známém prostředí. Děti ještě v děloze vnímají maminčin hlas, dech a tlukot srdce. To tedy představuje důvěrně známé prostředí pro ty vůbec nejmenší miminka. Proto se často doporučuje dětem pouštět zvuk srdce před usnutím a prý to velmi často pomůže. Zrovna tak je účinná i metoda bílého šumu, který miminka uspává také velmi spolehlivě. Vědci předpokládají, že bílý šum připomíná dítěti hučení krve v žilách matky.
Bílý šum vydává třeba vytrvalý déšť, nebo vysavač. Pokud to vyzkoušíte a zaznamenáte úspěch, není potřeba trávit celé hodiny luxováním. Existují aplikace do chytrých telefonů, které bílý šum generují. Stejně tak i na youtube je možné pustit několikahodinová videa, která vydávají bílý šum. Dokonce je možné najít i české webové stránky, které nabízejí celou řadu zvuků podporujících usínání miminek.
Miminko pochovejte, to ho uklidní
…slýchají novopečení rodiče často. Ano, miminko většinou chování uklidní. Pokud ho ale budete používat hlavně jako uspávací prostředek, smiřte se s tím, že se chování změní v rituál a váš andílek ho bude velmi tvrdě vyžadovat. A to zhruba 18 měsíců až 2 roky. Zatímco chovat tříkilové miminko je příjemné, přirozené a krásné, dvanáctikilové batolátko se přece jen trochu pronese. I když ho milujete sebevíc a udělali byste pro něj cokoli, vaše záda mohou být poněkud jiného názoru. Využít můžete také alternativu v podobě mírného pohupování v kočárku. S výběrem nejpohodlnějšího modelu vám pomůže toto porovnání nejlepších.
Na usínání miminek a batolat jsou účinné i usínací rituály
Usínacích rituálů je spousta a fantazii při vymýšlení dalších se meze téměř nekladou. Používají se odnepaměti. Od dávných dob se dětem broukaly ukolébavky a vyprávěly pohádky. Rituálem může být i nějaký způsob pohlazení, nebo u batolat třeba zaklínadlo proti špatným snům. Na internetu je možné najít několik videí, kde rodiče pomocí podobného rituálu uspí kojence během jedné minuty.
Jako miminko spal dobře, ale teď nechce
Někteří rodiče získali i tu zkušenost, že jejich ratolest zhruba do jednoho roku spala jak dudek bez nejmenších problémů, ale dosažením batolecího věku lítá ještě v deset večer jak rachejtle po místnosti a odmítá byť jen připustit, že by přistála v postýlce. Rodiče tedy sotva koukají a dítě srší energií. Tady rovněž může pomoci jeden osvědčený postup, který většinu dětí uklidní.
Dítě dát i přes protesty do postýlky a povídat si s ním, nebo mu vyprávět pohádku. Pokud se vám během vyprávění povede dítě přesvědčit, že jste usnuli, máte obvykle vyhráno a většina batolátek se sama rozhodne, že budou taky spát. Jelikož, mají někoho z rodičů vedle sebe, nemají strach a v klidu usnou. Obvykle během deseti minut tvrdě spí a vy se můžete zvednout a odejít.