Poznejte snadno a rychle, co se vám miminko snaží říct svou řečí těla. Tichými signály s vámi komunikuje, i když ještě nemluví

Péče o prvorozené dítě může být pro rodiče namáhavá. Často pláče a my jednoduše nevíme proč. Každý pláč a nářek má svůj význam. Několik takových významu jsme pro vás připravili.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zřejmě jako rodiče, jste si jistí, jak moc je těžké pro nemluvně sdělit své potřeby a touhy. Takové malé dítko neumí mluvit, proto se dorozumívá pláčem, ale i jinými způsoby. Několik z nich bychom rádi prozradili. Je jasné, že porozumět dítěti není jednoduché a mnohdy jsou rodiče nejen strachy bez sebe, ale také si nejsou jisti tím, zda dítě něco bolí nebo má jiné potíže.  

Pláč dítěte má různou intenzitu a podobu

Začínáme pláčem, protože ten je ze všech znaků nejčastější. Ne jen u vašeho dítěte, ale i u všech jiných dětí. Naznačuje nám, že něco není v pořádku. Ovšem, i když dítě pláče, je třeba rozlišovat jeho podobu. Pokud děťátko pláče málo a u toho zvyšuje a snižuje intenzitu, s největší pravděpodobností chce jíst. Pokud je dítě unavené, pláč je mírný, dítě je nervózní, hází s ručičkami i nožičkami. Jakmile jej vezmete do náruče, dítě začne klížit očkama. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Další křik, který se projevuje bezprostředně po jídle a je velmi intenzivní, může znamenat bolesti břicha. K pláči se většinou přidá propínání tělíčka. Může se jednat o vzduch po pití nebo vzniklou alergii. Pokud dítě pláče s krátkými přestávkami, můžete trpět refluxem. Je tedy dobré dítě vzít a dát jej znovu odříhnout. Nejlépe poklepáváním po zádíčkách.  

Prohnutí zad a možný pláč

Když vidíte, že dítě prohýbá záda a intenzivně pláče až bolestivě pláče, znamená to, že má koliku – bolí ho bříško a má bolesti. V takových případech je ideální vzít speciální krém pro bolavé bříško a namasírovat mu ho. Masírujte velmi jemně a v pohybu střev, nikdy ne proti – hrozí zauzlení střev. Někdy se u dítěte projeví i bolest krční páteře nebo ztuhlost. I v takovém případě děti mohou silně naříkat.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejobávanější a nejméně vídaná je mozková obrna. V takových případech buď dítě velmi pláče, nebo se pouze prohýbá bez jakéhokoli pláče. Při takových potížích mozek dítěte není schopen ovládat a koordinovat pohyby. A právě klenutí zad ji může prozradit. Pokud se tento stav u vašeho dítěte projevuje často, neváhejte a okamžitě vyhledejte lékaře.

Mladší, ale i starší dítě se chytá za uši

Když se dítě tahá za ouška, rodiče okamžitě napadne infekce uší. Ne vždy tomu tak bývá. Ve většině případů malý kojenec zjistil, že má ouška. Pokud ale víte, že jste nedali miminku čepici a byli jste ve větru, stačí mírný vánek v kočárku, může mít nafoukáno v uších a uši jej mohou bolet. Pokud se k tomu přidají níže zmíněné příznaky, neměli byste váhat a měli byste okamžitě vyrazit k lékaři.   

iZdroj fotografie: Pixabay

Jestliže děťátko při tahání oušek úzkostlivě pláče, má potíže se spánkem, nechce jíst, má horečku vyšší než 38 stupňů, vytéká mu tekutina z ucha či uší, starší dítě má potíže s koordinací nebo špatně reaguje na hlasité podněty, neváhejte moc dlouho a jděte k lékaři. Ve většině případů stačí bubínek propíchnout a dítěti se okamžitě uleví. Píchnutí je bolestivé, ale poté přichází okamžitá úleva a dítě přestane plakat. 

Zvláštní záškuby ramenem

Pokud jste si všimli, že dítě náhle škube s ramínkem, nebo dokonce nožičkou či rukou, zatímco spí, jedná se zcela o běžný jev. Dítěti se v tuto chvíli zdá nějaký sen. Také k těmto záškubům dochází tehdy, když dítě usne, je v bdělém stavu. Spí jemným spánkem, takže jej ještě jednoduše vzbudíte. A pokud se dítěte dotknete a vzbudí se, může sebou prudce škubnout.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jestliže k tomuto dojde, říká se tomu Moroův reflex, v raném vývoji je to také normální. Na druhou stranu pokud se takový reflex vyskytuje pouze na jedné části tělíčka, nebo jste si všimli, že takové škubnutí vaše dítě nikdy nemělo, může se jednat o infekci, svalovou atrofii, spastickou obrnu a poškození periferních nervů. Pokud se jedná o miminko do jednoho roku, vyhledejte lékaře a zeptejte se ho na vše, co se vám nezdá. Jedině on dokáže s jistotou určit potíže vašeho dítěte. 

Dítě má často ruce v ústech

Takový jev se většinou odehrává z toho důvodu, že má dítě hlad. Některá miminka u tohoto dokáží ještě mlaskat a vydávat zvuky podobné pláči. Dejte svému dítěti najíst a cumlání rukou přestane. Někdy se stává i to, že dítě bolestivě strká celou pěst do úst. K tomu se přidá pláč a nářek. V takových případech dítě nemá hlad, ale něco jej bolí. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Většinou jsou to rostoucí zuby. Ke strkání ruky do pusinky se přidává i slinění. Někdy se také stává, že při kojení otáčí hlavičku a odmítá pít. Vyzkoušejte chladivé gely na dásně, nebo ledová kousátka. V dnešní době je mnoho způsobů, jak dítěti ulevit od bolavých zubů. Rádi bychom upozornili, abyste každý nový zoubek neřešili lékem proti bolesti, měl by se užívat v nejhorších případech.

Zdroj: The hearty soul

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články