Podívejte se na příspěvek, který napsala matka, jejíž pětiletý syn trpí autismem. Titulek k fotografii obletěl celý svět a dojal tisíce lidí.
Fotografii, kterou můžete vidět níže, zveřejnila na sociálních sítí Američanka žijící v Japonsku Shanna Niehausová. Tato žena je zároveň matka pětiletého chlapce Kainoa, který trpí autismem. Popisek jejího příspěvku dojal tisíce lidí po celém světě a obletěl internet. Autismus není nemoc, je to vývojová porucha a bohužel ho nelze „vyléčit“. Psi však mohou postiženým lidem pomoci překonat některé potíže.
Takto vypadal titulek, který dojal tisíce lidí po celém světě
„Vidíte tento okamžik? Nikdy jsem takový nezažila. Včera byl první den. Můj pětiletý syn trpící autismem se setkal se svým novým služebním psem Tornádem. Jsme Američané, kteří žijí v zámoří v Japonsku, a na toto setkání jsme se připravovali téměř dva roky. Obrázek zachycuje tvář matky, která viděla, jak její dítě, které nemůže obejmout, umýt, ani obléknout, volně leží na svém novém příteli z vlastní vůle. Je to tvář matky, která viděla, jak její syn zažívá první společnou chvíli, po mnoha neúspěšných sociálních interakcí ve snaze mít kamaráda.“
„Matka co seděla se svým synem, když po nocích plakal, protože bez ohledu na to, jak moc se snaží a jak usilovně pracuje na svých terapiích pro autisty, nemá žádné blízké. Nyní však sedí za svým synem a mlčky sleduje tento okamžik. Stojí to za každou diagnózu, za každý utracený dolar, za každý vyplněný papír, za každou prolitou slzu. Nějak díky Tornádu vím, že všechno bude v pořádku. Viděla jsem nespočet bolestných okamžiků, které mého syna potkaly, ale včera jsem plakala z jiného důvodu. Je to pocit, který se nedá popsat.“
Autismus není nemoc a nedá se vyléčit léky
Je těžké si představit, co cítí matka, když ani nemůže obejmout vlastního syna, aniž by riskovala, že dostane záchvat paniky. Pro děti s autismem je nesmírně obtížné navázat spojení s okolím, a proto existují speciálně vycvičení psi, kteří jim pomáhají. V případě záchvatu dokáží dítě uklidnit, vždy na něj dohlédnou a upozorní rodiče, když je zapotřebí naléhavá pomoc. Psi se totiž chovají podstatně jinak než lidé, čímž to se s nimi děti trpící autismem dokáží lépe socializovat.
Autismus je závažná porucha, a proto je darem z nebe, že se psi daří vycvičit a využít k tomu, aby autistům pomáhali. Mnohdy jsou to jejich jediní blízcí a kamarádi. Má na to vliv především jejich péče, oddanost, hravost a empatie. Díky tomu mohou dětem, kteří trpí autismem, pomoci v navazování spojení s okolním světem.