Antikoncepce způsobuje trombózu a embolii, přesto ji polyká téměř každá žena. Využijte alternativy jedu, dokud není pozdě

Antikoncepční pilulky jsou snad tou nejspolehlivější ochranou před početím. Mnohé ženy na ně nedají dopustit. Bohužel i tyto pilulky mají různé vedlejší účinky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ochranných prostředků je na trhu opravdu hodně, stále více žen se však přiklání k užívání antikoncepce. Je to snad to nejpohodlnější jak pro ně, tak pro jejich partnery. Nicméně i lékaři samotní varují před antikoncepcí, protože vedlejších účinků může mít opravdu mnoho. Je na uvážení každého, jakou formu ochrany bude používat. Antikoncepce však není vždy tou nejlepší volbou.

Co to vlastně je antikoncepce

Antikoncepční pilulky jsou malinké tabletky, které obsahují hormony. Ty zabraňují vašim vaječníkům uvolňovat vajíčka během ovulace. Také podporují zesílení cervikálního hlenu, což funguje jako bariéra mezi spermatem a případným uvolněným vajíčkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V dnešní době existuje opravdu hodně variant pilulek. Většina obsahuje 21 tabletek, které musíte užít každý den ve stejnou dobu. Až je doberete, dáte si týdenní pauzu, během níž dostanete menstruaci. Existují však i takové druhy, které obsahují pilulek více a umožní vám vynechat menstruaci úplně.

Jaké jsou vedlejší účinky antikoncepce

Všechny formy hormonální antikoncepce mohou způsobit jisté vedlejší účinky. Většina z nich je ale naštěstí mírná. Mezi vedlejší účinky patří akné, krvácení mezi menstruacemi, nadýmání, deprese, únava či závratě. Může se dostavit také bolest hlavy, zvýšená chuť k jídlu, nespavost, zvracení a přibírání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud u vás vedlejší účinky přetrvávají déle než tři měsíce, poraďte se se svým lékařem o vysazení nebo změně antikoncepce. Jestliže se ji rozhodnete vysadit, a dítě ještě neplánujete, nezapomeňte používat jinou formu ochrany, abyste zabránily početí.

Existují i zdravotní komplikace, které má antikoncepce na svědomí

Všechny formy antikoncepce mohou zvýšit riziko určitých zdravotních problémů. Mezi ty závažnější patří krevní sraženiny, onemocnění žaludku, infarkt, mrtvice, nebo dokonce rakovina jater. Pokud kouříte a nebo je vám přes 35 let, toto riziko se u vás značně zvyšuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Váš lékař vám může navrhnout jinou metodu ochrany, pokud se u vás objevila žloutenka, máte předpoklady k vysokému krevnímu tlaku, jste považovány za obézní nebo jste například prodělaly infarkt. Abyste minimalizovaly rizika závažných nežádoucích účinků, měly byste sdělit svému lékaři, jestli kojíte, máte cukrovku nebo jste v nedávné době prodělaly potrat.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články