Každý člověk potřebuje láskyplný kontakt, zvláště pak ti nejmenší. U malých dětí totiž dotyk podporuje řadu funkcí v jejich vývoji.
Člověk má od přírody tělo pokryté velmi citlivou kůží, což je zároveň náš největší orgán. Lidský dotyk je léčivý a v dnešní době existuje mnoho druhů alternativního léčení a terapií dotykem. Co se týká dětí, to nejlepší, co pro ně můžete udělat, je věnovat jim hodně lásky právě formou doteků. Každé dítě potřebuje dávat najevo lásku jinak, jak píše Gary Chapman v knize Děti a pět jazyků lásky. Objetím při jejich nejistotě, pláči či obavách však jistě nic nezkazíte.
Pro některé děti může dotek být jazykem lásky
Existuje ve skutečnosti pět způsobů, jak lásku dětem projevovat. Jde o slova potvrzení, času, skutků služby, darů a fyzického dotyku. Takto to rozděluje Chapman ve své knize. Pojďme se teď důkladněji věnovat právě fyzickému dotyku. V naší společnosti projevování náklonnosti a lásky fyzickými projevy nebývá úplně zvykem. V asijské kultuře je to dokonce doslova tabu. Starší generace měly za to, že projevení náklonnosti dětem znamená jejich rozmazlování.
Byla volena spíše studená výchova, kdy to bylo tak nějak myšleno dobře. Dnes už se naštěstí ví, že to správné nebylo a že sílu doteků a objetí nelze podceňovat. Průzkumy dokazují, že objetí má pro dítě řadu benefitů. Lépe díky němu reguluje dýchání, srdeční tep, teplotu či hladinu cukru v krvi. Účinky objetí jsou srovnatelné s těmi, které se prokázaly při dlouhodobém kojení. Studie prováděná u předčasně narozených dětí ukázala krásné výsledky.
U miminek pomáhá v jejich adaptaci a růstu
Kontakt rodiče a dítěte kůže na kůži a nošení v šátku zlepšilo přírůstek hmotnosti, snížilo dýchací komplikace a tyto děti byly také dříve propuštěny z nemocnice. Větším dětem pak objímání napomáhá cítit se citově v bezpečí a ukotvuje v nich pocit, že jsou rodinou bezpodmínečně přijímány. Buduje základ pro důvěru v život a okolní svět. Často objímané děti pak také lépe komunikují, snadněji se učí novým věcem a umí upřímně komunikovat.
Je to rovněž dobrý základ pro jejich sebevědomí a pomáhá dětem mít pozitivní sebereflexi a snáze zkoušet nové věci. Je to způsobeno tím, že ví, že i když budou chybovat, láska ze strany jejich rodiny se nezmění. Tak se budou s radostí vždy vracet z nejistého světa zpět domů, kde mají útočiště před venkovním nebezpečím, jako jsou nečekané situace. Objetí také poskytuje krásnou zpětnou vazbu beze slov, kdy dětem říkáme ,,chápu, jak se cítíš”.
Objímání podporuje dobrou náladu a uvolnění
Právě toto pochopení je pak velice hodnotné pro rozvoj jejich emoční inteligence. Objímáním se zvyšuje hladina serotoninu, hormonu štěstí, a tím pádem můžete přímo ovlivnit náladu malého človíčka. Objetí je lékem na všechny negativní pocity, a to především na osamělost, izolaci, hněv nebo zradu, se kterými se děti v dětských kolektivech mohou setkat. Objímejme je tedy často a dlouze, velmi jim tím pomůžeme přijmout spoustu pocitů.
Objetí má ale skvělý efekt i na fyzické zdraví. Je lékařsky prokázáno, že posiluje imunitní systém. Mírný tlak na hruď totiž stimuluje brzlík, který reguluje a vyvažuje produkci bílých krvinek v těle. A jak je známo, bílé krvinky přímo souvisejí s imunitou. Když dojde k objetí, uvolňují se také svaly v těle. Je to tak nějak automatické, že při objetí z nás všechna pomyslná tíha psychicky spadne, a tím dojde i k fyzickému uvolnění napětí ve svalech.