Veřejností oblíbená pochoutka přispívá k rozvoji demence, varují lékaři. Nepoškozujte mozkové buňky svou nevědomostí

Ukazuje se, že na náš zdravotní stav mají velký vliv i potraviny a nápoje, které konzumujeme. A některé mohou přispívat i k demenci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se řekne demence, vybavíme si staršího člověka, který má už ta nejlepší léta za sebou. Tělo mu neslouží, a hlava už také trochu zaostává. Ne vždy se však případy demence nutně pojí s vysokým věkem, naopak. V poslední době jí přibývá i ve výrazně mladších ročních. A proč se to děje? Lékaři na to mají překvapivou odpověď.

Výzkumy hovoří jasně, tyto nápoje si dopřáváme běžně

Jedna z nejkomplexnějších studií na toto téma vznikla v roce 2017. Její výsledky si lze přečíst prestižním Stroke and Alzheimers & Dementia. Profesor Sudha Seshadri, který za celým projektem stál, označil hlavního viníka jasně. Strefuje se do něčeho, co si většina z nás dopřává každý den, aniž by znala rizika.

iZdroj fotografie: Freepik

A na jakou součást stravy se profesor Sudha Seshadri zaměřil? Možná vás to překvapí, ale na docela obyčejný cukr. V jeho hledáčku skončily všechny sladké limonády a nápoje. Podle něj zvyšují právě tyto složky jídelníčku riziko demence až trojnásobně. A jedním dechem doporučuje, abychom si začali zvykat na čistou vodu.

Proč právě cukr? Na svědomí toho má víc

O tom, že přemíra cukrů našemu organismu neprospívá, se mluví již dlouho. Některé státy dokonce zavádějí neoblíbenou „daň z cukru“, která zdražuje všechny příliš sladké nápoje a pochutiny. A to nikoli náhodou, cukr totiž přispívá ke vzniku celé řady civilizačních nemocí. V rozumné míře ho samozřejmě potřebujeme, ale nadbytek vede k množství negativních jevů. V první řadě se hovoří o vzniku cukrovky a obezity.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obě tyto nemoci významně zatěžují náš organismus a zkracují dobu života. Ve hře je ovšem i zánětlivý faktor, který má cukr údajně v těle představovat. Kvůli němu pak trpíme na nejrůznější infekce, hůře se vyrovnáváme se stresem a podobně. A právě tímto způsobem by měla vznikat i demence. Možná tedy bude lepší slazené nápoje na co nejvyšší míru omezit. Výzkumy profesora Sudha Seshadri totiž mluví jasně.

Zdroj: Sugar in Beverage and the Risk of Incident Dementia, Alzheimer’s Disease and Stroke: A Prospective Cohort Study

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články