Tyto kameny se velice často nacházejí ve špercích, například v náhrdelnících, náramcích nebo prstýncích. I váš měsíc narození má ten svůj.
Kameny narození jsou drahé kameny, které jsou spojeny s měsícem vašeho narození. Každý kámen má jedinečný tvar, barvu a význam. Je tomu stejně jako u horoskopu – když se někoho zeptáte, jaký je jeho kámen narození, téměř vždy zná na tuto otázku odpověď. Tyto kameny se velice často nacházejí ve špercích, například v náhrdelnících, náramcích nebo prstýncích. Od starověku se věří, že jejich nošení u sebe vám přináší zdraví a štěstí.
Jaký je původ těchto kamenů
Již v 5. století bylo navázáno spojení mezi dvanácti drahokamy v Áronově prsou, dvanácti měsíci roku a dvanácti znameními zvěrokruhu. Domnívali se, že když budou u sebe tento kámen nosit, bude to mít terapeutické účinky. Zpočátku nosili každý měsíc jiný. Nakonec každý nosil jen ten kámen, jenž byl spojen s měsícem, v němž se narodil. Od té doby tento seznam zůstává nezměněn.
Lednový kámen – granát – má ochranný význam a rudou barvu
Červené drahokamy byly jedním z nejoblíbenějších drahokamů v Římské říši. Jejich název je odvozen od granátového jablka, protože vypadají přesně jako zrníčka tohoto ovoce. Lidé začali nosit granáty, aby zahnali zlo a rozsvítili noc – jednoduše řečeno z důvodu ochrany.
Únorový kámen – fialový ametyst, jenž představuje moudrost
Ametysty jsou vysoce ceněny pro svou tmavě fialovou barvu a dvojitou krystalovou strukturu. Slovo „ametyst“ pochází z řeckého slova „ametystos“, což v překladu znamená „střízlivý“. Aby Řekové využili sílu tohoto kamene, nosili jej u sebe tím způsobem, že zakryli nádoby na pití různými ametysty. Jeho význam tím pádem značí střízlivost a moudrost.
Březnový kámen – akvamarín – má modrou až tyrkysovou barvu
Akvamarín je jediným modrým členem takzvaných berylů. Beryl je obvykle čirý, a pokud už má nějakou barvu, je to způsobeno nečistotami. Modrá barva u akvamarínů je způsobena tím, že v ložiskách, v nichž se nachází, je železo. Tmavě modré akvamaríny jsou vzácnější, a tak je někteří klenotníci tepelně barví na tmavší modrou. V minulosti si námořníci akvamaríny dávali pod polštář pro jeho uklidňující účinky.
Dubnový kámen – křemen nebo diamant – jsou průhledné a představují sílu
Přirozená barva křemene je jasně čistá. Tento typ kamene se vyskytuje úplně po celém světě, v každé skále. Spojení křemene se silou vychází z toho, že je odolný vůči poškození a poškrábání. Je totiž jedním z nejtvrdších minerálů.
Květnový kámen – smaragd – má význam naděje a tmavě zelenou barvu
Smaragdy jsou opravdu jedinečné drahokamy, protože jsou velmi odolné proti poškrábání a zároveň náchylné k rozlomení při nárazech. Jsou nevhodnější jako dárek pro někoho narozeného v květnu. A to abyste mu mohli připomenout, že i ten nejhorší den má jen 24 hodin.
Červnový kámen – perla nebo alexandrit – představují lásku a mohou být různobarevné
Za běžných podmínek je alexandrit žluto-zelený, nebo zelenavě-modrý. Pod slunečním zářením však tyto kameny vyzařují různé barvy od červené po tmavě fialovou nebo oranžovou. Proto mají význam lásky. Ta totiž nepřichází pouze v jedné barvě nebo formě a nemusí být jen romantická.
Červencový kámen – rubín – červený kámen, jenž představuje vitalitu
Na rubínech je něco tak zvláštního, díky čemuž jsou pro všechny lidi naprosto fascinující. Nejcennější rubín na světě se nazývá holubí krev, protože je tmavě červený s modrými podtóny, a tak působí lehce děsivě. Podobnost s barvou krve mu však zajistila souvislost s vitalitou a fyzickou sílou.
Srpnový kámen – olivín – má světle zelenou barvu a znamená krásu
Olivín je vždy světle zelený. Avšak čím je tmavší, tím je cennější. Jednou z charakteristických vlastností olivínů je to, že mají pořád stejnou barvu jak na přirozeném, tak i umělém světle. Tato jejich schopnost vedla ke spojení s krásou. Vyžaduje velkou péči, aby pořád vypadal co nejlépe.
Zářijový kámen – safír – má tmavě modrou barvu a představuje pravdu
Safír je měkký drahokam. Na rozdíl od mnoha kamenů má vždy stejnou barvu. Kdysi se rozemletý safír používal jako nátěrový pigment zvaný ultramarín. Tehdy se jednalo o nejvzácnější pigment, protože ani při přímém slunečním záření neztratil svou barvu. Tento kámen byl spojen s poctivostí a lepším rozhodováním.
Říjnový kámen – opál – má léčivé vlastnosti a je různobarevný
V přírodě není žádný další kámen s větší škálou barev. Kdysi byly zaměňovány za safíry, smaragdy, rubíny a další drahokamy. Dokáže zobrazit všechny barvy duhy současně. Z tohoto důvodu byl opál považován za symbol štěstí.
Listopadový kámen – citrín – vyjadřuje radost a je tmavě žlutý
Citrín je nejvzácnější odrůdou křemene vyskytující se v přírodě. Tyto drahokamy jsou atraktivní, protože lidem jejich barva připomíná slunce a veškerou pozitivitu s ním spojenou. Říká se, že citríny zlepšují vaši náladu.
Prosincový kámen – tyrkys – má tyrkysovou barvu a znamená přátelství
Tyrkys se vyznačuje tím, že je jeho název naprosto spojen s jeho barvou. V minulosti se věřilo, že když dáte někomu právě tyrkys, rychleji a snáze se s ním spřátelíte. Jenže aby přátelství vydrželo, musí vám jej druhá osoba rovněž dát. Zajímavé, že?